Tenis: Perechile Begu/Olaru şi Cristian/Ruse, calificate în sferturile probei de dublu la BRD Bucharest Open (WTA)

Perechile române Irina Begu/Raluca Olaru şi Jaqueline Cristian/Gabriela Ruse s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis BRD Bucharest Open (WTA), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, care are loc la Arenele BNR din Capitală.

Begu şi Olaru, principalele favorite, s-au impus cu 6-4, 6-2 în faţa cuplului Giorgia Marchetti (Italia)/Laura Pigossi (Brazilia), în 66 de minute.

Begu şi Olaru, campioane în 2017 la Bucureşti, vor juca în sferturi contra altui cuplu român, Irina Bara/Patricia Ţig.

Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse au obţinut şi ele o victorie fără probleme, cu 6-4, 6-3 în faţa perechii Elena Bogdan/Alexandra Cadanţu, într-o oră şi 13 minute. Bogdan şi Cadanţu au obţinut titlul la Bucureşti în 2014, la prima ediţie a turneului WTA.

Cristian şi Ruse vor juca în sferturi contra perechii formate din Andreea Mitu (campioană anul trecut alături de Irina Begu) şi spaniola Lara Arruabarrena.

Perechile câştigătoare în primul tur şi-au asigurat cecuri de 1.820 dolari şi câte 60 de puncte WTA la dublu.

Ana Bogdan şi bulgăroaica Isabella Şinikova, intrate direct în sferturi după retragerea favoritelor numărul doi, Aleksandra Krunic (Serbia)/Bethanie Mattek-Sands (SUA), au fost învinse cu 2-6, 7-6 (3), 10-7 de cuplul Aliona Bolsova (Spania)/Tereza Mrdeza (Croaţia).

Într-un meci desfăşurat la simplu, italianca Martina Di Giuseppe, venită din calificări, a trecut de Varvara Lepchenko (SUA) cu 6-3, 1-6, 7-6 (3). Partida fusese întreruptă marţi seara, după primele două seturi, din cauza întunericului.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale