Tenis: România învinge Zimbabwe în Cupa Davis (3-1), prin victoria lui Marius Copil

Tenis: România învinge Zimbabwe în Cupa Davis (3-1), prin victoria lui Marius Copil

Echipa masculină de tenis a României a câştigat întâlnirea cu Zimbabwe, după ce Marius Copil l-a învins pe Takanyi Garanganga cu 6-4, 7-5 şi a făcut ca scorul să devină 3-1, sâmbătă, în Sala Polivalentă din Piatra Neamţ, în primul tur din Grupa a II-a a zonei Europa-Africa a Cupei Davis.

Marius Copil (80 ATP) s-a impus într-un meci destul de disputat, întins pe durata a două ore. Arădeanul s-a revanşat astfel după eşecul neaşteptat din meciul de debut.

Copil a evoluat mai bine decât vineri şi a reuşit un break în fiecare set, suficient pentru a înclina balanţa în favoarea sa, având în vedere că serviciul i-a funcţionat foarte bine. Copil a avut 12 mingi de break din care a fructificat două, în primul set la 3-3, iar în actul secund la 5-5. Garanganga şi-a creat şi el trei mingi de break, dar nu a concretizat niciuna. Copil a avut 7 aşi (a încheiat meciul cu unul) şi a comis o dublă greşeală, iar zimbabwianul a reuşit 3 aşi şi a comis 6 duble greşeli.

În prima partidă de la Piatra Neamţ, vineri, Benjamin Lock (546 ATP) l-a învins neaşteptat pe Marius Copil (80 ATP) cu scorul de 6-4, 7-5. Apoi, Dragoş Dima (327 ATP) a câştigat cu 6-3, 6-3 în faţa lui Takanyi Garanganga (449 ATP).

Sâmbătă, în meciul de dublu, perechea Horia Tecău/Florin Mergea s-a impus în faţa fraţilor Benjamin Lock şi Courtney Lock cu 6-1, 6-4.

Din echipa României mai face parte juniorul Filip Jianu. Meciurile se dispută după sistemul cel mai bun din trei seturi.

România şi Zimbabwe s-au înfruntat o singură dată în Cupa Davis, în 2000, la Harare, tricolorii câştigând cu 3-2, prin punctele aduse de Andrei Pavel (două) şi perechea Andrei Pavel/Gabriel Trifu.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 DOCUMENT „Nicușor Dan a obținut 12 milioane de euro în cea mai strălucită afacere politică din istoria României”

2 Dezvăluiri cutremurătoare! / „Evaziune de peste 5 miliarde de lei pe an” / Scrisoarea integrală a „Grupului vameșilor care s-au săturat”

3 BREAKING Bolojan a încasat în 2007 echivalentul a 71 de salarii medii lunare ca membru al Comitetului Interministerial de Finanţări, Garanţii şi Asigu…

4 VIDEO Clip viral cu Iliescu la liftul înspre Rai...

5 BREAKING „De ce să sufere toată România din cauza celor 1.000 de șmecheri?” / Iancu Guda a publicat lista cu cei mai mari 1000 de datornici la stat