Tenis: Serena Williams, învingătoare la revenirea la competiţie după o pauză de 14 luni

Jucătoarea americană de tenis Serena Williams (36 ani), fostă numărul unu mondial, a câştigat joi primul meci după o absenţă de 14 luni din circuitul feminin, impunându-se cu 7-5, 6-3 în faţa kazahei Zarina Dias, în primul tur al turneului WTA de la Indian Wells (SUA).

Cea mai mică dintre surorile Williams, care a devenit mamă în luna septembrie a anului trecut, când a adus pe lume o fetiţă, nu a mai avut nicio apariţie în circuitul WTA după succesul de la Openul Australiei din 2017. Ea a avut nevoie de o oră şi 32 minute de joc pentru a se impune în partida cu Zarina Dias, ocupanta locului 53 în ierarhia mondială.

Şi ultimul meci dintre cele două se încheiase cu acelaşi scor, în 2016, în turul al treilea la Miami.

Următoarea adversară a Serenei Williams va fi olandeza Kiki Bertens (locul 29 WTA), calificată direct în turul secund al competiţiei din California.

Rezultate - turul 1:
Sorana Cîrstea (România) - Monica Niculescu (România) 6-2, 6-3
Monica Puig (Porto Rico) - Beatriz Haddad Maia (Brazilia) 6-3, 7-6 (7/3)
Natalia Vihlianţeva (Rusia) - Vera Zvonareva (Rusia) 6-3, 6-2
Danielle Collins (SUA) - Taylor Townsend (SUA) 2-6, 6-4, 6-3
Mona Barthel (Germania) - Veronica Cepede Royg (Paraguay) 6-2, 6-1
Yanina Wickmayer (Belgia) - Kayla Day (SUA) 6-3, 6-2
Catherine Bellis (SUA) - Sara Sorribes Tormo (Spania) 6-0, 6-3
Ekaterina Makarova (Rusia) - Kirsten Flipkens (Belgia) 6-2, 6-4
Aleksandra Sasnovici (Belarus) - Magda Linette (Polonia) 5-7, 7-6 (7/2), 7-6 (7/4)
Su-Wei Hsieh (Taiwan) - Carina Witthoeft (Germania) 5-4 (abandon Witthoeft)
Serena Williams (SUA) - Zarina Dias (Kazahstan) 7-5, 6-3
Lara Arruabarrena (Spania) - Lesia Ţurenko (Ucraina) 3-6, 6-3, 6-4
Sofia Juk (Rusia) - Alize Cornet (Franţa) 7-5, 6-4
Katerina Siniakova (Cehia) - Christina Mchale (SUA) 3-6, 6-2, 7-6 (8/6)
AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia