Tenis: Trei favorite, în programul primei zile a turneului BRD Bucharest Open (WTA)

Trei dintre favorite, Viktoria Kuzmova, Tamara Zidansek şi Laura Siegemund, figurează în programul zilei de luni, prima a turneului de tenis BRD Bucharest Open (WTA), care are loc la Arenele BNR din Bucureşti şi e dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

Kuzmova (Slovacia), a doua favorită, o va înfrunta pe slovena Dalila Jakupovic, Zidansek (Slovenia) o va întâlni pe conaţionala sa Kaja Juvan, iar germanca Siegemund va juca împotriva ucrainencei Anghelina Kalinina, toate aceste meciuri fiind programate pe Terenul Central, potrivit organizatorilor.

În afara româncelor care joacă în calificări, luni vor evolua Andreea Mitu, alături de spaniola Lara Arruabarrena, contra perechii Georgia Crăciun/Irina Fetecău, şi cuplul Jaqueline Cristian/Elena-Gabriela Ruse, contra perechii Dalila Jakupovic (Slovenia)/Ivana Jorovic (Serbia), în primul tur la dublu.

Duminică, în calificări s-au încheiat doar trei meciuri, din cauza ploii, Miriam Bulgaru fiind învinsă de croata Tereza Mrdeza cu 6-3, 6-3, în turul al doilea preliminar, Cristina Dinu a fost întrecută de chinezoaica Shilin Xu cu 6-3, 6-3, iar italianca Martina Di Giuseppe a dispus de Daniela Seguel (Chile), cu 6-0, 6-3.

Programul de luni:
Terenul Central
Nicoleta Dascălu - Alexandra Cadanţu (10:00), în turul al doilea al calificărilor
Dalila Jakupovic (Slovenia) - Viktoria Kuzmova (Slovacia/N.2) (nu înainte de ora 14:00), în turul întâi
Anghelina Kalinina (Ucraina) - Laura Siegemund (Germania/N.6), în turul întâi
Tamara Zidansek (Slovenia/N.4) - Kaja Juvan (Slovenia), în turul întâi
Bethanie Mattek-Sands (SUA) - Ysaline Bonaventure (Belgia) (nu înainte de ora 20:00), în turul întâi

Grandstand
Patricia Ţig - Marina Melnikova (Rusia) (ora 10:00, continuat de la 5-7, 6-1, 2-0), în turul al doilea al calificărilor
Anna Bondar (Ungaria) - Marie Benoit (Belgia), în turul al doilea al calificărilor
Shilin Xu (China) - Nicoleta Dascălu/Alexandra Cadanţu (nu înainte de ora 14:00; după odihnă), în turul al treilea al calificărilor
Aliona Bolsova (Spania/N.7) - Varvara Flink (Rusia), în turul întâi
Paula Badosa Gibert (Spania) - Elena Rîbakina (Kazahstan), în turul întâi

Terenul 4
Sara Errani (Italia) - Isabella Şinikova (Bulgaria) (ora 10:00, continuat de la 3-6), în turul al doilea al calificărilor
Sara Errani/Isabella Şinikova - Patricia Ţig/Marina Melnikova (nu înainte de ora 14:00, după odihnă), în turul al treilea al calificărilor
Lara Arruabarrena (Spania)/Andreea Mitu (România/N.3) - Georgia Crăciun/Irina Fetecău, în primul tur la dublu
Dalila Jakupovic (Slovenia)/Ivana Jorovic (Serbia) - Jaqueline Cristian/Elena-Gabriela Ruse, în primul tur la dublu

Terenul 6
Jaimee Fourlis (Australia) - Başak Eraydin (Turcia) (ora 10:00, continuat de la scorul 7-5, 0-3), în turul al doilea al calificărilor
Tereza Mrdeza (Croaţia) - Jaimee Fourlis/Başak Eraydin (nu înainte de ora 14:00, după odihnă), în turul al treilea al calificărilor
Anna Bondar/Marie Benoit - Martina Di Giuseppe (Italia) (nu înainte de ora 15:30, după odihnă), în turul al treilea al calificărilor
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)


Trimite pe WhatsApp

Citește și:

populare
astăzi

1 Androneasca, la pușcărie! „Dă-l în morții lui! Futu-i gâtu’ mă-sii!”. Stenograme DNA / Cum l-a executat Mafia P…

2 Ăsta e tariful lui Gâdea, 10.000 de euro? Atât îi costă pe penalii care urlă seară de seară la Antena 3? Ce sp…

3 Spurcăciunea umană Olguța Vasilescu îl face retardat pe protestatarul Moroșanu, rămas cu un defect de vorbire …

4 BREAKING Firea, amenințată cu pușcăria de administratorul judiciar al RADET! Dezvăluiri incredibile despre băt…

5 Mafia PSD / Un procuror DIICOT face dezvăluiri despre șmenurile din sistem / Cum se transferă infractori notorii l…

recomandări

Te ia DNA: Ionut Savoiu

S-a lansat Milionarul pentru Android! Descarcă din Play Store

Inspirație de weekend