Trafic de copii: Aproape 400 de persoane au fost arestate în raiduri ale Europol în mai multe ţări europene

Trafic de copii: Aproape 400 de persoane au fost arestate în raiduri ale Europol în mai multe ţări europene

Europol a arestat 388 de persoane în urma unor raiduri ce au vizat suspecţi de trafic de copii în mai multe ţări europene, potrivit unui comunicat al organizaţiei europene dat publicităţii miercuri, informează dpa.

În timpul raidurilor coordonate de Regatul Unit, Portugalia şi Spania, au fost identificate 249 de potenţiale victime, dintre care 61 confirmate ca fiind minori, precizează Europol în comunicat.

Operaţiunile, întreprinse în prima jumătate a lunii octombrie, au vizat grupuri transfrontaliere de trafic de copii pentru exploatare sexuală sau prin muncă, precum şi prin cerşit. Copiii erau de asemenea forţaţi să comită infracţiuni precum trafic de droguri sau de bunuri ilicite.

În cadrul Uniunii Europene (UE), traficul de copii are loc de multe ori cu ajutorul rudelor, subliniază Europol.

"Aceste organizaţii criminale, conectate în reţele mari de clanuri, operează în mai multe ţări şi îi mută pe copii prin rotaţie", adaugă Europol.

Printre victime se numără adesea minori care sunt refugiaţi din ţări ce nu sunt membre ale UE, potrivit organizaţiei europene.

Autorităţi poliţiste din 12 ţări au participat la ampla operaţiune.AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit ce scrie Adrian Năstase despre ce s-a întâmplat în Venezuela...

2 Citiți și voi ce se întâmplă în China... Practic, asta confirmă încă o dată că omenirea a intrat într-o nouă eră...

3 VIDEO Priviți, nu e film artistic, nici AI. Doar realitatea războiului din Ucraina, pe care europenii nu trebuie să o ignore

4 Forbes scrie ce înseamnă Venezuela, de fapt...

5 „No booking for Romanian people” / Țepele pe care și le-au luat românii în vacanța de sărbători