Trei astronauți de pe Stația Spațială Internațională au revenit pe Pământ

Trei astronauți de pe Stația Spațială Internațională au revenit pe Pământ

Un astronaut american și doi cosmonauți ruși de pe Stația Spațială Internațională (ISS) s-au întors joi pe Pământ la bordul unei capsule Soyuz, după ce au petrecut șase luni în spațiu, relatează AFP.

Barry Wilmore, Elena Serova și Aleksander Samokutiaev au aterizat în stepele din Kazahstan, în zorii zilei de joi. Ei au fost trimiși pe ISS la bordul unei capsule Soyuz, la 26 septembrie, rămânând în spațiu 167 de zile. În acest periplu, cei trei astronauți au parcurs peste 112 milioane de kilometri, precizează NASA pe site-ul său de internet.

Durata de ședere a astronauților pe ISS este de șase luni.

Viitoarea lansare a navetei Soyuz este prevăzută la 28 martie de la Baikonur (Kazahstan), avându-i la bord pe americanul Scott Kelly și pe rușii Mihail Kornienko și Ghennadi Padalka.

Scott Kelly și Mihail Kornienko vor efectua un sejur de un an pe avanpostul orbital, o ședere fără precedent pentru membrii unui echipaj. Misiunea lor este de "a colecta date biomedicale pentru a pregăti misiuni de lungă durată în spațiu", a precizat NASA.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

4 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?