Ucraina anunţă că forţele ruse au cucerit mai multe localităţi în estul ţării

Kievul a recunoscut miercuri un avans al forţelor ruse în estul Ucrainei, mai multe localităţi din regiunile Harkov şi Donbas fiind cucerite de armata rusă, transmite AFP.

Foto: (c) Ukrainian military TV/Handout via REUTERS


După Izium, localitate aflată deja sub controlul lor, forţele ruse desfăşoară un asalt în direcţia Barvinhove, mai la sud. Armata rusă a cucerit localitatea Zavodi şi periferia de nord-est a localităţii Velika Komîşuvaha, a indicat Ministerul Apărării ucrainean în raportul său cotidian.

Foto: (c) Serhii Nuzhnenko / REUTERS


Mai la est, în direcţia Lîman, armata rusă a capturat localitatea Zaricine şi a ''efectuat tentative de asalt în apropiere de Iampil'', adaugă ministerul citat.

Foto: (c) Ricardo Moraes / REUTERS


În apropiere de Severodoneţk, unul dintre marile oraşe ale regiunii, forţele ruse au preluat controlul asupra localităţii Novotohivske şi efectuează o ofensivă în direcţia Orihove.

Pe 18 aprilie, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat că armata rusă a început o ofensivă în estul Ucrainei, zonă parţial aflată în mâinile separatiştilor proruşi începând din 2014 şi care este obiectivul prioritar al Moscovei. AGERPRES


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Polițistul Marian Godină demontează acuzațiile unui ONG, arătând avizul ANI