Un judecător refuză să respingă o acuzaţie împotriva lui Trump privind venituri neconstituţionale din străinătate

Un judecător federal din SUA a refuzat miercuri să respingă o acuzaţie împotriva preşedintelui Donald Trump, care potrivit procurorilor a încălcat Constituţia făcând afaceri cu guverne străine, în timpul mandatului său la Casa Albă, informează Reuters.

Judecătorul districtual Peter Messitte din Maryland a apreciat că procurorul general al acestui stat şi cel al Districtului Columbia au susţinut în mod plauzibil că Trump a încălcat clauza constituţională privind veniturile, care are rolul de a preveni corupţia şi de a împiedica influenţele străine.

În decembrie anul trecut, un judecător din districtul newyorkez Manhattan a respins un proces similar intentat preşedintelui de alţi reclamanţi. AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit... / Culisele vizitei lui Nicușor Dan în SUA și cine a făcut lobby puternic pentru România

2 Povestea de film a celui „incredibil de prost”. Cum a reușit un puști de 20 de ani să devină un adevărat agent 007 în iadul din Vietnam

3 Ideologul Kremlinului avertizează asupra riscului unei înfrângeri a Rusiei și pledează pentru răpirea lui Zelenski

4 Foarte interesante amănunte...

5 VIDEO Imagini în premieră cu primul nod rutier pe trei niveluri din România