VIDEO Handbal feminin: Campioana mondială Olanda, învinsă de Serbia la EURO 2020

Selecţionata Olandei, campioana mondială en titre, a fost învinsă neaşteptat de Serbia, cu scorul de 29-25, sâmbătă, la Campionatul European de handbal feminin - EHF EURO 2020 din Danemarca, după o repriză secundă de excepţie.

Olanda a condus la pauză cu 15-9, dar Serbia a reuşit o revenire de senzaţie, câştigând confortabil, la patru goluri. Meciul trebuia să aibă loc iniţial vineri, dar a fost amânat pentru sâmbătă după depistarea unui caz de infectare cu noul coronavirus în cadrul lotului sârb.

Katarina Krpez-Slezak a marcat 10 goluri pentru echipa Serbiei, Andjela Janjusevic (Gloria Buzău) a reuşit 4, Kristina Liscevic (SCM Râmnicu Vâlcea) 2, Zeljka Nikolic (SCM Râmnicu Vâlcea) 2, Jelena Lavko (Minaur Baia Mare) 2 etc. La sârboaice au mai jucat Jelena Trifunovic (SCM Râmnicu Vâlcea), Dijana Radojevic (Măgura Cisnădie).

De la olandeze s-au evidenţiat Danick Snelder - 5 goluri, Lois Abbingh 4 şi Laura van der Heijden 4.

În Grupa României (D), Norvegia a surclasat Germania cu 42-23, la meciul său cu numărul 100 la EURO. Nora Mork a fost cea mai bună de la scandinave, cu 12 goluri.

Rusia şi-a asigurat calificarea în grupele principale, după 24-22 cu Cehia.

Vicecampioana mondială Spania a remizat cu Suedia, 23-23, nordicele ratând o aruncare de la 7 metri cu 11 secunde înainte de final.

În Grupa B, Rusia ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de Suedia, 3 puncte, Spania, 1 punct, Cehia, 0 puncte.

Norvegia ocupă primul loc în Grupa D, cu 4 puncte, urmată de România, 2 puncte, Germania, 2 puncte, Polonia, 0 puncte.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: EHF EURO /Facebook

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...