VIDEO Orban: Declaraţia de intenţie în domeniul nuclear civil vizează colaborarea cu parteneri strategici în construcţia reactoarelor 3 şi 4 de la Cernavodă

VIDEO Orban: Declaraţia de intenţie în domeniul nuclear civil vizează colaborarea cu parteneri strategici în construcţia reactoarelor 3 şi 4 de la Cernavodă

Premierul Ludovic Orban a precizat că Declaraţia de intenţie în domeniul nuclear civil, semnată cu omologul său francez, Jean Castex, vizează, printre altele, colaborarea cu parteneri strategici în realizarea proiectului de construcţie a reactoarele 3 şi 4 de la Cernavodă.



"Am mai semnat cu premierul francez, un document, o Declaraţie de intenţie, privind cooperarea în domeniul nuclear civil care vizează, printre altele, colaborarea cu partenerii strategici în realizarea proiectului de construcţie a reactoarele 3 şi 4 de la Cernavodă şi în reparaţia capitală, în modernizarea, renovarea reactorului 1, într-un cadru evident mai larg cu parteneri strategici. Un proiect extrem de important pentru politica energetică a României", a spus Ludovic Orban, luni seară, într-o conferinţă de presă la sediul Ambasadei României în Republica Franceză, după întâlnirea cu premierul francez Jean Castex şi ceremonia de semnare a unor documente bilaterale.

Şeful Executivului de la Bucureşti a precizat că a fost semnat şi un acord între Nuclearelectrica şi o companie franceză, Orano.

În vizita pe care o efectuează în Franţa, premierul este însoţit, printre alţii, de miniştrii de Externe, Apărării, Economiei şi Agriculturii. AGERPRES


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?