Zece persoane, găsite vinovate în Grecia de incendiul de vegetație din 2018 soldat cu peste 100 de morți

Zece persoane, găsite vinovate în Grecia de incendiul de vegetație din 2018 soldat cu peste 100 de morți

O curte de apel din Grecia a găsit zece persoane vinovate de infracţiuni minore în cazul incendiului de vegetaţie din 2018 în care au murit 104 persoane, o decizie ce a nemulţumit profund rudele victimelor celui mai grav dezastru de acest fel din istoria recentă a ţării.

104 persoane și-au pierdut viața în incendiul de vegetație din 2018 FOTO EPA-EFE

104 persoane și-au pierdut viața în incendiul de vegetație din 2018 FOTO EPA-EFE

Curtea de apel a menţinut verdictul dat anul trecut de o instanţă inferioară, însă a condamnat încă patru persoane pentru diferite infracţiuni, inclusiv omor prin imprudenţă. Numărul total al persoanelor condamnate ajunge astfel la zece, printre care foşti responsabili din serviciul de pompieri şi un bărbat acuzat de incendiere, au indicat surse din justiţie, potrivit Agerpres .

Unsprezece persoane, printre care guvernatori regionali, au fost achitate.

Pedepsele vor fi anunţate miercuri. Pedeapsa pentru infracţiuni minore poate fi închisoare cu suspendare sau închisoare cu alternativa plăţii unei amenzi.

Incendiul care a devastat oraşul de coastă Mati , situat de 27 km este de Atena, în iulie 2018 a ucis 104 persoane şi a rănit alte zeci. Majoritatea celor care şi-au pierdut viaţa au fost prinşi într-un labirint de străzi împădurite în timp ce încercau să fugă cu automobilele.

"Un astfel de dezastru îngrozitor, atât de prost gestionat, şi este tratat ca o infracţiune minoră. Este mult prea indulgent. Este trist", a declarat Alexandros Papasteriopoulos, un avocat care a reprezentat rude ale victimelor.

În timpul procesului, supravieţuitori şi rude au lansat baloane negre şi au ţinut în mâini trandafiri albi în memoria celor decedaţi. Ei au strigat 'ruşine!' după anunţarea verdictului.

Catastrofa a aruncat o umbră asupra guvernului Syriza (de stânga) de atunci, supravieţuitorii acuzând autorităţile că au ratat operaţiunile de salvare. Autorităţile au respins acuzaţiile, spunând că, din cauza vântului care sufla neregulat şi alimenta flăcările, nu a fost timp pentru o acţiune coordonată.

Sursa: adevarul.ro


Citește și:

populare
astăzi

1 Singurul om de pe planetă care l-a criticat pe David Popovici după performanțele senzaționale este un român

2 Nea Bolojane, specimenul ăsta este din ograda ta, de la PNL...

3 Teorie a conspirației după seismul de aproape 9 grade Richter din Kamcheatka și misterul legat de tsunamiul care nu s-a format

4 Voluntarii veniți cu Georgescu la Broșteni, revoltați că nu au primit de mâncare de la localnici. „Au coborât și au urcat. La fel de curați”

5 VIDEO Kadîrov e pe ducă?