Handbal feminin: MKS Selgros Lublin - CSM București 27-30, în Liga Campionilor

CSM București a învins formația poloneză MKS Selgros Lublin cu scorul de 30-27 (15-13), vineri seara, în deplasare, într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal feminin. Debutul meciului a fost unul echilibrat, dar apoi echipa poloneză s-a desprins la două goluri, 6-4 (min. 12). MKS Selgros Lublin a avut un avantaj de trei goluri, 8-5 (17), și s-a aflat la cârma jocului până în finalul primei reprize, când CSMB a restabilit egalitatea, 12-12 (26). Campioana României a reușit să intre la pauză cu două goluri în plus pe tabelă, 15-13.

Echipa antrenată de danezul Kim Rasmussen (care e și selecționer al Poloniei) a avut pentru prima oară trei goluri în plus pe tabelă în min. 37, 15-18, însă campioana Poloniei a egalat în min. 42, 20-20, într-un moment în care evolua în inferioritate numerică.

În ultimul sfert de oră al confruntării, CSMB a rupt definitiv echilibrul, înscriind patru goluri consecutive, de la 24-24 (48) la 24-28 (54). În cele din urmă formația bucureșteană a obținut victoria cu scorul de 30-27.

Pentru CSM au marcat Isabelle Gullden — 8 goluri, Line Jorgensen 6, Ana Paula Rodrigues 4, Aurelia Brădeanu 4, Maria Fisker 4, Maria Cristina Nan 2, Carmen Martin 1, Ekaterina Vetkova 1.

Golurile echipei poloneze au fost înscrise de Iwona Niedzwiedz 7 goluri, Joanna Szarawaga 6, Alesia Migdaliova 6, Marta Gega 5, Jessica Da Silva Quintino 1, Agnieszka Kocela 1, Malgorzata Rola 1.

Au arbitrat grecii Michalis Tzaferopoulos și Andreas Bethmann, iar delegat EHF a fost Zuzana Fuleova (Slovacia).

Înaintea partidei dintre Savehof și Buducnost, pe primul loc în clasament se află Buducnost, cu 7 puncte (+27), urmată de CSM București, 7 p (+17), IK Savehof, 4 p, MKS Selgros Lublin, 0 p.

CSMB va juca ultimul meci din grupă cu IK Savehof, acasă, pe 20 noiembrie.

2 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...