Irina Begu s-a calificat în optimile turneului WTA de la Moscova

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, a șaptea favorită, s-a calificat, luni, în optimile de finală ale turneului WTA de la Moscova, dotat cu premii totale de 702.900 dolari, după ce a învins-o pe bulgăroaica Țvetana Pironkova, cu 1-6, 7-2 (2), 6-2.

După un prim set adjudecat fără drept de apel (1-6), Pironkova a servit pentru meci în setul al doilea la 5-4 și 6-5, dar Begu a făcut de fiecare dată break și apoi s-a impus in tiebreak (7-2). Românca, finalistă anul trecut, a dominat setul decisiv (6-2) și a obținut victoria după două ore și 5 minute de joc.

Begu (25 ani, 29 WTA) a mai învins-o pe Pironkova anul trecut, tot la Moscova, în sferturile de finală, cu 1-6, 6-3, 6-2. Pironkova (28 ani, 52 WTA) a câștigat primele două confruntări cu Begu, în 2013, la Hobart, în primul tur, cu 6-4, 6-4, și la s-Hertogenbosch, în optimi, cu 7-6 (7), 6-2.

Irina Begu și-a asigurat un cec de 10.790 dolari și 55 de puncte WTA, iar în turul secund va înfrunta o adversară venită din calificări.

Ana Bogdan a ratat accederea pe tabloul principal de simplu, fiind învinsă în ultimul tur al calificărilor de Aleksandra Sasnovici (Belarus), cu 6-3, 7-6 (4), într-o oră și 46 de minute. Bogdan (22 ani, 149 WTA), care a învins-o pe Sasnovici (21 ani, 103 WTA) anul trecut în turneul ITF la Woking (Marea Britanie), cu 6-2, 6-2 în semifinale, a salvat nu mai puțin de 14 din cele 19 mingi de break ale adversarei în acest meci.

Ana Bogdan va primi pentru participare un cec de 3.075 dolari și 18 puncte WTA.

Pe tabloul de simplu se mai află două românce, Monica Niculescu (adversară Anastasia Pavliucenkova) și Alexandra Dulgheru (adversară Karolina Pliskova). AGERPRES

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

4 Se întâmplă lucruri? / Se strânge robinetul?

5 Dorel Vișan, premiat de Masonerie pentru prezența la Moscova...