Moto: Raliul Dakar 2015 - Paulo Goncalves a câștigat etapa a 7-a; Gyenes s-a clasat pe locul 34

Pilotul portughez Paulo Goncalves (Honda) a câștigat etapa a șaptea a Raliului raid Dakar 2015, la secțiunea moto, alergată duminică, între Iquique (Chile) și Uyuni (Bolivia), în timp ce românul Emanuel Gyenes (KTM) a sosit al 31-lea.

Lusitanul s-a impus cu timpul de 3 h 56 min pe distanța de 321 km (lungimea totală a etapei a fost de 717 km), pe locul secund sosind spaniolul Marc Coma (KTM), la 14 sec, iar al treilea a fost austriacul Matthias Walkner (KTM), la 30 sec, etc. Gyenes a sosit pe 31, la 23 min 22 sec de învingător, după ce trei concurenți sosiți inițial înaintea sa au fost penalizați. Celălalt român din cursă, Marcel Butuza (KTM), a terminat tocmai pe poziția a 98-a, la 03 h 27 min 29 sec.

La general, spaniolul Joan Barreda Bort (Honda) se menține în frunte, cu timpul cumulat de 25 h 40 min 48 sec, urmat de compatriotul său Marc Coma, la 6 min 28 sec, și de portughezul Paulo Goncalves, la 10 min 59 sec, etc. Gyenes a urcat pe locul al 30-lea, fiind la 03 h 48 min 59 sec de lider, iar Butuza ocupă poziția a 60-a, la 10h 42 min 55 sec.

Etapa a opta a cursei va avea loc, luni, între Uyuni și Iquique, cu o specială de 784 km, la care se adaugă o legătură de 24 km.

1 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

2 VIDEO Atac cu rachete fără precedent al Ucrainei împotriva Rusiei

3 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

4 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol