Tenis: Nadal, învins de Murray în semifinalele turneului de la Abu Dhabi

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, numărul 3 mondial, a fost învins fără drept de apel cu 6-2, 6-0, de britanicul Andy Murray, la revenirea sa în competiție după o pauză forțată de două luni.

Partida, contând pentru semifinalele turneului demonstrativ de la Abu Dhabi, s-a disputat vineri, pe terenul arenei "Zayed Sports City" din capitala Emiratelor Arabe Unite, și a fost dominată de la un capăt la altul de Murray, care câștigase până acum doar 5 dintre cele 20 de meciuri directe împotriva campionului iberic.

Pentru Rafael Nadal, acesta a fost primul turneu la care a participat după operația de apendicită la care a fost supus pe 4 noiembrie, la Barcelona, în urma căreia a ratat atât Mastersul 1.000 de la Paris-Bercy, cât și Turneul Campionilor de la Londra

Andy Murray, campionul olimpic en titre, care a trecut în turul anterior de un alt reprezentant al Spaniei, Feliciano Lopez, îl va avea ca adversar în finala de la Abu Dhabi pe câștigătorul partidei dintre sârbul Novak Djokovic, numărul 1 mondial, și elvețianul Stanislas Wawrinka.

Ultimele trei ediții ale turneului demonstrativ de la Abu Dhabi s-au încheiat cu victoria lui Djokovic.

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir)

1 Descoperire care dă de gândit în Brazilia...

2 VIDEO De azi se va circula pe 12 km noi din A0, permițând șoferilor o legătură pe autostradă în partea de sud a Capitalei între DN6, DN5 și DN4

3 O profesoară de Română care susține că „Luceafărul“ lui Eminescu este roman, greu de demis

4 A început „detonarea” lui Piedone? A apărut o „personajă” nouă în peisaj...

5 „Dacă rămâneam cu el era vai de vieţişoara mea. Era un diavol frumos” / I-a fost amantă lui Florin Piersic timp de 9 ani