Sălaj: Secția de pediatrie din Șimleul Silvaniei, închisă în perioada concediilor din lipsă de personal

Sălaj: Secția de pediatrie din Șimleul Silvaniei, închisă în perioada concediilor din lipsă de personal

În cadrul secţiei de pediatrie a Spitalului din Şimleul Sivaniei lucrează trei medici. Doi dintre ei sunt soţ şi soţie, astfel că şi-au programat vacanţa deodată.

Pentru că cel de-al treilea medic nu putea asigura gărzile în secţie, conducerea unităţii a decis închiderea acesteia pentru toată luna august. Aşa că şi cel de-al treilea medic a intrat în concediu.

Pacienţii vor fi nevoiţi să străbată 30 de kilometri până la cel mai apropiat spital, la Zalău.

Oficialii unităţii au anunţat că programarea pentru concedii a fost făcută la începutul anului şi pentru această măsură au avizul celor de la DSP Sălaj.

Conducerea spitalului mai spune că şi pe alte secţii există o criză de personal. La Anestezie-Terapie Intensivă lucrează un singur medic, iar unul dintre cei trei medici rezidenţi a plecat. Deficitară este şi secţia de chirurgie, unde din doi medici a rămas doar unul, după ce celalalt a primit o ofertă de lucru în Germania.


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

4 Noua Eră / Priviți cu cine s-a căsătorit acest japonez de 53 de ani!

5 BREAKING „L-am chemat să ocupe o poziție la București”