Deţinutul de la Penitenciarul Deva confirmat pozitiv pentru coronavirus a fost retestat, rezultatul fiind negativ

Deţinutul de la Penitenciarul Deva confirmat pozitiv pentru coronavirus a fost retestat, rezultatul fiind negativ

Deţinutul confirmat pozitiv la testarea iniţială pentru coronavirus, marţi, la Penitenciarul Deva, a fost retestat, rezultatul fiind negativ, potrivit unui comunicat al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor (ANP) transmis, joi, AGERPRES.

"Persoana privată de libertate confirmată pozitiv la testarea iniţială pentru SARS-CoV-2, marţi, (...) la Penitenciarul Deva, a fost retestată, iar rezultatul obţinut a fost negativ. Preventiv, se va menţine monitorizarea medicală şi se vor aplica, în continuare, recomandările Direcţiei de Sănătate Publică Hunedoara. În prezent, nu există situaţii în care, în urma testelor dispuse de Direcţiile de Sănătate Publică competente, să fie identificate persoane private de libertate infectate cu virusul SARS-CoV-2", a precizat ANP.

ANP menţiona marţi că un deţinut în custodia Penitenciarului Deva a confirmat pozitiv cu noul coronavirus, că acesta era asimptomatic şi de la momentul încarcerării în Penitenciarul Deva a fost cazat separat de restul efectivului. AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO Armand Goșu / Cei care au anulat alegerile din România au făcut jocul Rusiei

2 BREAKING Un ofițer a fost reținut pentru tentativă de viol asupra unui elev de la Școala de Poliție din Câmpina

3 Declarațiile lui Putin din ultimele zile provoacă stupoare. Analist: „Moment de nebunie statală completă”

4 Rusia amenință România și o acuză că împinge lumea spre un nou război mondial. „Indivizi cu conexiuni în KGB și GRU au acționat aici”

5 Gest disperat al unui cabanier / „Plătiți cât vă permiteți. E primul an în care nu am oaspeți de Crăciun”