Donald Trump o apără pe fiica sa, Ivanka, în scandalul corespondenţei electronice

Donald Trump o apără pe fiica sa, Ivanka, în scandalul corespondenţei electronice

Preşedintele american, Donald Trump, a apărat-o pe fermitate marţi pe fiica sa Ivanka, după ce aceasta a folosit un cont personal de e-mail, apreciind că situaţia respectivă nu are nicio legătură cu practicile fostei sale adversare Hillary Clinton, relatează AFP.

"Nu a fost nicio ştergere de e-mailuri, spre deosebire de Hillary Clinton", a declarat el din grădinile de la Casa Albă.

"Ea nu a făcut nimic pentru a ascunde aceste e-mailuri", a adăugat şeful statului. "Este ceva complet diferit. Toate astea sunt 'Fake News'", a continuat Donald Trump.

Potrivit cotidianului Washington Post, descoperirea a fost făcut de funcţionari ai Casei Albe.

Un purtător de cuvânt al avocatului fiicei preşedintelui SUA a confirmat că Ivanka Trump a utilizat un cont personal de e-mail înainte de a fi informată despre regulile federale. El a precizat, potrivit publicaţiei americane, că toată corespondenţa electronică având legătură cu dosare guvernamentale a fost pusă la dispoziţia autorităţilor în urmă cu câteva luni.

În repetate rânduri, preşedintele american, Donald Trump, a criticat faptul că Hillary Clinton, adversara sa la alegerile prezidenţiale din 2016, a utilizat un server privat de mesagerie electronică pentru afaceri guvernamentale în timpul mandatului ei de secretar de stat.

Susţinătorii lui Donald Trump scandează regulat "Închideţi-o!" în cursul mitingurilor preşedintelui. Această propoziţie, însemnând dorinţa de a o vedea pe Hillary Clinton după gratii, a fost unul din sloganurile mobilizatoare din timpul campaniei prezidenţiale republicane.AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați citit ce scrie Ana Birchall despre ce urmează să se întâmple după decizia judecătoarei Savonea în cazul Voiculescu?

2 Citiți asta / Aceste porcării transpartinice au îngropat România....

3 „Venea Mercedesul şi mă lua dimineaţa, aveam apartament în închisoare, puteam să aduc 100 de femei!”

4 BREAKING „L-am chemat să ocupe o poziție la București”

5 Noua Eră / Priviți cu cine s-a căsătorit acest japonez de 53 de ani!