Fotbal - CM 2018: Croaţia a jucat 90 minute în plus şi a alergat 116 km mai mult decât Franţa

Croaţia abordează finala Cupei Mondiale de fotbal din Rusia cu o risipă de energie mult mai mare decât a adversarei Franţa, faţă de care are 90 de minute jucate în plus şi 116 km alergaţi mai mult, relatează EFE.

În şase partide, Franţa a jucat 580,16 minute, comparativ cu cele 679,36 ale Croaţiei, ai cărei jucători au alergat 723,95 km faţă de cei 607,50 km ai ''cocoşilor galici''. Croaţia a disputat prelungiri în meciurile din optimi, sferturi şi semifinale, pe primele două câştigându-le la loviturile de departajare.

Luka Modric este jucătorul cu cele mai multe minute jucate la acest Mondial, cu un total de 643,23, dar şi cu cei mai mulţi kilometri alergaţi (63,03). Ivan Rakitic, celălalt metronom de la mijlocul Croaţiei, a alergat 62,85 km, puţin mai mult faţă de neobositul Ngolo Kante, cu 62,69 km.

Rakitic a stabilit un record mondial în acest sezon, cu cele mai multe partide jucate, 70, inclusiv semifinala de la CM 2018. El a disputat 55 partide cu Barcelona şi 15 cu naţionala croată.

Ambii selecţioneri, Didier Deschamps şi Zlatko Dalic, au utilizat câte 21 de jucători la acest turneu final. Nu au jucat niciun minut portarul Alphonse Areola şi Adil Rami de la Franţa, respectiv portarul Dominik Livakovic şi atacantul Nikola Kalinic, care a fost trimis acasă după prima partidă, de la Croaţia.

Croaţii au tras la poartă 100 şuturi, faţă de 75 ale francezilor, dar pe spaţiul porţii diferenţa este mult mai mică în favoarea balcanicilor (26-24). Croaţia are de asemenea avantaj la cornere (34-19), la posesie (55% faţă de 49%), dar şi la cartonaşe galbene (14-10).

Franţa şi Croaţia se înfruntă duminică (18,00, ora României), la Moscova, în finala Cupei Mondiale 2018. AGERPRES/(autor: Teodor Ciobanu, editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)

2 Așa se scrie istoria, oameni buni, din lucruri mărunte și neștiute...