Fotbal - Liga I: FC Argeş - FC Voluntari 3-0, în play-out

FC Argeş a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 3-0 (1-0), joi, la Piteşti, într-un meci din etapa a şasea a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

Cristian Dumitru (24) a deschis scorul cu un şut din apropiere, iar gazdele îşi puteau mări avantajul până la pauză, dar Georgian Honciu (40) a şutat din careu puţin pe lângă bară.

Ilfovenii au încercat să construiască mai mult în repriza secundă, însă nu au reuşit să creeze pericol la poarta apărată de Alexandru Greab. Sebastian Mailat s-a remarcat prin două şuturi bune (58, 74), ambele au ocolit de puţin poarta, însă. Nici atacantul spaniol Jefte Betancor nu a fost mai precis (83).

FC Argeş şi-a apropriat victoria în min. 84, când centrarea fundaşului Costinel Tofan a fost deviată de Lukas Droppa în bara propriei porţi, iar Stephan Drăghici, intrat pe teren în min. 75, a trimis balonul în plasă cu capul.

După ce oaspeţii au mai avut o şansă de gol, prin Gabi Tamaş (86), al cărui şut a fost respins de Greab, FC Argeş a marcat al treilea gol prin elveţianul de origine angoleză Cephas Malele (90), la capătul unui contraatac.

Malele este al doilea marcator al Ligii I în acest sezon, cu 18 goluri, după Florin Tănase (FCSB), 22 goluri.

FC Argeş are trei victorii şi un egal în ultimele patru etape. FC Voluntari a pierdut ultimele trei meciuri de campionat.

FC Argeş s-a impus în ambele meciuri directe din sezonul regular, cu 2-1 acasă şi 1-0 în deplasare.

FC Argeş - FC Voluntari 3-0 (1-0), Stadion "Nicolae Dobrin'' - Piteşti
Au marcat: Cristian Dumitru (24), Stephan Drăghici (84), Cephas Malele (90).
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); arbitri asistenţi: Marius Cristian Marchidanu (Brăila), Mihăiţă Necula (Bucureşti); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti)
Observatori: Sorin Boca (Iaşi) - CCA, Romolus Gabor (Hunedoara) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)

5 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”