Fotbal: Gareth Bale, la primul său gol după revenirea la Tottenham

Galezul Gareth Bale a marcat primul său gol de la revenirea la Tottenham Hotspur, oferind victoria echipei londoneze cu scorul de 2-1 în partida disputată pe teren propriu împotriva formaţiei Brighton, duminică seara, în cadrul etapei a 7-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Gazdele au deschis scorul prin Harry Kane, care a transformat o lovitură de la 11 m în minutul 13, căpitanul naţionalei Angliei ajungând astfel la 149 de goluri marcate în Premier League. Brighton a egalat însă după pauză, prin Tariq Lamptey (56), în urma unei faze controversate, arbitrul validând golul doar după ce a revăzut faza respectivă pe un monitor aflat la marginea terenului.

Gareth Bale, care a început meciul pe banca de rezerve, a reuşit să înscrie golul victoriei la trei minute de la intrarea sa pe teren (73), în urma unei pase primite de la fundaşul spaniol Sergio Reguilon, cu care a fost coleg la Real Madrid, ambii semnând în vară cu Tottenham.

Graţie acestui succes, echipa pregătită de antrenorul portughez Jose Mourinho a urcat pe locul secund în clasament, apropiindu-se la două puncte de liderul FC Liverpool.

Rezultate:
Vineri

Wolverhampton - Crystal Palace 2-0
Au marcat: Ait-Nouri (18), Podence (27).

Sâmbătă
Sheffield United - Manchester City 0-1
A marcat: Kyle Walker (28).

Burnley - Chelsea Londra 0-3
Au marcat: Ziyech (26), Zouma (63), Werner (70).

Liverpool - West Ham United 2-1
Au marcat: Salah (42 - penalty), Jota (85), respectiv Fornals (10).

Duminică
Aston Villa - Southampton 3-4
Au marcat: Mings (62), Watkins (90+3 - penalty), Grealish (90+7), respectiv Vestergaard (20), Ward-Prowse (33, 45), Ings (58).

Newcastle United - Everton 2-1
Au marcat: Callum Wilson (56 - penalty, 84), respectiv Calvert-Lewin (90+1).

Manchester United - Arsenal Londra 0-1
A marcat: Aubameyang (69 - penalty).

Tottenham Hotspur - Brighton 2-1
Au marcat: Kane (13 - penalty), Bale (73), respectiv Lamptey (56)

Luni sunt programate meciurile Fulham - West Bromwich Albion şi Leeds Unied - Leicester City.