Iași: Peste 500 de protestatari în Piața Unirii

Iași: Peste 500 de protestatari în Piața Unirii

Peste 500 de persoane se aflau în Piața Unirii din Iași sâmbătă seara, la ora 19,00, pentru a-și manifesta dezacordul față de ordonanța care aduce modificări Codului Penal, însă numărul acestora este în creștere având în vedere că se observă în zonă grupuri de protestatari care se îndreaptă spre locul manifestației.

*LIVE UPDATE Protest București: Manifestanții se îndreaptă către Piața Victoriei; 20.000 participă la marș (FOTO/VIDEO)

Pentru a cincea seară consecutiv, ei strigă lozinci atât împotriva ordonanței de modificare a Codurilor penale, cât și împotriva liderului PSD, Liviu Dragnea.

Spre deosebire de serile precedente, a fost blocat accesul protestatarilor pe soclul statuii domnitorului Alexandru Ioan Cuza din Piața Unirii, pentru aceasta autoritățile folosind un grilaj de metal.

Protestul se derulează fără incidente, nici în serile anterioare nefiind înregistrate astfel de probleme.

Vineri seara, primarul Mihai Chirica a postat pe pagina sa de socializare un mesaj prin care mulțumea pentru modul pașnic al protestului. "Dragi ieșeni, atitudinea calmă este calea către reușită. Vă mulțumesc pentru modalitatea pașnică în care vă faceți gândurile și dorințele auzite", a scris primarul Chirica pe Facebook.

AGERPRES / (AS — autor: Daniela Malache, editor: Marius Frățilă, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?