Steaua București - FC Viitorul Constanța 3-0, în play-off

Steaua București a învins-o pe FC Viitorul Constanța cu scorul de 3-0 (2-0), sâmbătă seara, pe Arena Națională din Capitală, într-un meci din etapa a 8-a a fazei play-off a Ligii I de fotbal. Steaua s-a impus prin golurile marcate de Fernando Varela (2), Alex Chipciu (28) și Gregory Tade (67). Alex Chipciu s-a accidentat în prima repriză și a fost înlocuit.

FC Viitorul a jucat aproape o repriză în zece oameni, după ce atacantul Vlad Rusu (ex-Steaua) a fost eliminat în min. 51, el fiind introdus pe teren doar la pauză.

La meci au asistat doar 3.400 spectatori.

Antrenorul Stelei, Laurențiu Reghecampf, a asistat la meci din tribună, el fiind suspendat.

Portarul Stelei, Florin Niță, s-a remarcat în mai multe situații ale echipei oaspete, în fața lui Ioan Filip (11), Florin Tănase (18), Carlo Casap (60), Florinel Coman (77, 90).

Steaua a ratat ocazii de gol prin Alex Chipciu (19), Jugurtha Hamroun (45) și Gregory Tade (63).

FC Viitorul rămâne doar cu două puncte obținute în play-off.

Steaua a câștigat toate cele cinci meciuri cu FC Viitorul din acest sezon, patru în campionat și unul în Cupa României.

FC Steaua București — FC Viitorul Constanța 3-0 (2-0), "Arena Națională" — București

Au marcat: Fernando Varela (2), Alex Chipciu (28), Gregory Tade (67).

Cartonaș roșu: Vlad Rusu (FC Viitorul, 51).
Arbitru: Cătălin Popa (Pitești); arbitri asistenți: Vladimir Urzică (Piatra Neamț), Daniel Mitruți (Craiova); arbitru de rezervă: Marian Barbu (Făgăraș)

Observatori: Nicolae Marodin (București) — CCA, Mircea Călin (București) — LPF

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

4 Se întâmplă lucruri? / Se strânge robinetul?

5 Dorel Vișan, premiat de Masonerie pentru prezența la Moscova...