Tenis: Angelique Kerber, una dintre favorite, eliminată la Roma (WTA)

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber (22 WTA, cap de serie nr. 15) a fost eliminată marţi în primul tur al turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale în valoare de 1.692.169 euro.

Kerber s-a înclinat în două seturi, 6-3, 6-1, în faţa cehoaicei Katerina Siniakova (61 WTA), după doar o oră şi zece minute.

Aşa cum se ştie, jucătoarea română de tenis Irina Begu a învins-o uşor pe italianca Elisabetta Cociaretto, 6-2, 6-2, marţi, în primul tur.

Irina Begu, 30 de ani, locul 73 WTA, venită din calificări, s-a impus după o oră şi 25 de minute în faţa unei adversare în vârstă de 19 ani, aflată pe poziţia a a 128-a în ierarhia mondială. Elisabetta Cociaretto a fost beneficiara unui wild card.

Begu va juca în turul următor cu britanica Johana Konta, locul 13 WTA.

Românca Simona Halep (2 WTA) este principala favorită a turneului şi va juca direct în turul secund, cu italianca Jasmine Paolini, care a trecut surprinzător de letona Anastasija Sevastova.

Alte rezultate de marţi din competiţia feminină:
Iulia Putinţeva (Kazahstan) - Rebecca Peterson (Suedia) 6-2, 6-4
Polona Hercog (Slovenia) - Kaja Juvan (Slovenia) 4-6, 6-4, 6-1
Arantxa Rus (Olanda) - Iga Swiatek (Polonia) 7-6 (7/5), 6-3
Marketa Vondrousova (Cehia/N.12) - Misaki Doi (Japonia) 6-1, 4-6, 6-4
Anett Kontaveit (Estonia/N.14) - Caroline Garcia (Franţa) 6-3, 7-6 (7/1). AGERPRES

3 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...