Tenis: Irina Bara, învinsă fără drept de apel în optimi la Transylvania Open

Jucătoarea română de tenis Irina Bara a fost învinsă fără drept de apel de suedeza Rebecca Peterson, cu 6-0, 6-3, joi, în optimile de finală ale turneului Transylvania Open (WTA 250), dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, care e găzduit de BT Arena din Cluj-Napoca.

Bara (26 ani, 138 WTA) s-a înclinat după o oră şi 13 minute în faţa scandinavei (26 ani, 99 WTA), care a excelat prin agresivitate şi forţa loviturilor.

Peterson a câştigat şi primul său duel cu Bara, în 2015, în optimi la Andrezieux-Boutheon (ITF, Franţa), cu 6-2, 6-2.

Bara s-a ales cu un cec de 3.675 de dolari şi 30 de puncte WTA.

Peterson va juca în sferturi contra ucrainencei Lesia Ţurenko, venită din calificări.

La dublu, româncele Alexandra Ignatik/Andreea Prisăcariu au fost întrecute în sferturi de favoritele numărul doi, Aleksandra Krunic (Serbia)/Lesley Pattinama Kerkhove (Olanda), cu 6-3, 6-7 (8), 10-8, după aproape două ore de joc (1 h 52 min).

Ignatik şi Prisăcariu au fost conduse cu 5-0 în setul secund, dar au reuşit să revină şi să câştige şase ghemuri la rând. Ele au câştigat setul în tiebreak, după ce au salvat cinci mingi de meci. Ulterior s-au înclinat în super tiebreak, cu 8-10.

Cele două românce au rămas cu un cec de 2.300 de dolari şi 60 de puncte WTA la dublu.

Ucraineanca Marta Kostiuk, a şasea favorită, s-a calificat în sferturi după 6-4, 6-4 cu germanca Mona Barthel. Următoarea sa adversară va fi Emma Răducanu sau Ana Bogdan.

Kostiuk este a treia ucraineancă ajunsă în sferturi, după Anhelina Kalinina şi Lesia Ţurenko.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)

*** Mai multe imagini pe AGERPRES FOTO

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia