Traficul maritim a fost suspendat în strâmtoarea Dardanele din cauza unei nave care s-a defectat

Turcia a suspendat temporar traficul maritim cu sens unic prin Strâmtoarea Dardanele din cauza defectării unei nave, au anunţat vineri autorităţile turce.

O navă care s-a defectat a blocat traficul în strâmtoarea Dardanele FOTO arhivă Adevărul

O navă care s-a defectat a blocat traficul în strâmtoarea Dardanele FOTO arhivă Adevărul

Strâmtoarea Dardanele, un canal de transport îngust care leagă Marea Neagră de Marea Egee, este închisă traficului de nave către nord, a anunţat Directoratul de Siguranţă a Coastelor pe platforma socială X (fostă Twitter.)

O navă care plecase din Istanbul spre Grecia a suferit o defecţiune la unul dintre motoare în timp ce se afla la ieşirea strâmtorii către Marea Egee, a spus directoratul.

Două remorchere au fost trimise pentru a ajuta nava Sappho, cu o lungime de 183 de metri, a precizat sursa citată.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

2 Alegeri Ungaria 2026 / Când apar primele rezultate

3 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

4 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”

5 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea