Ucraina: Ambasada SUA la Kiev, vizată de o explozie care nu a făcut victime

Ambasada Statelor Unite ale Americii la Kiev a fost vizată de o explozie în noaptea de miercuri spre joi, a anunțat poliția din capitala ucraineană, care a menționat că nu s-au înregistrat victime, transmite AFP.

''La ora locală 00:05 (miercuri, 21:05 GMT), forțele de ordine au fost informate despre o explozie survenită pe teritoriul ambasadei SUA la Kiev. Un necunoscut a aruncat un dispozitiv exploziv pe teritoriul ambasadei. Nicio persoană nu a fost rănită în explozie'', a precizat poliția ucraineană într-un comunicat, adăugând că a fost deschisă o anchetă privind 'un act terorist'.

Un reprezentant al misiunii diplomatice americane a declarat pentru AFP sub rezerva anonimatului că ''ambasada continuă să funcționeze normal''.

În Ucraina are loc din 2014 un conflict armat între separatiștii proruși din estul țării și autoritățile de la Kiev, soldat cu peste 10.000 de morți.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „A devenit partidul capitalistului” / Sfârșitul unuia dintre cei mai importanți actori politici care au dominat România din 1990?

2 DIICOT i-a identificat pe actorii implicați în scandalul fotografiilor trucate publicate de Lasconi: cine a regizat întâlnirea

3 Războiul lui Hegseth împotriva Armatei SUA

4 De citit... / Nu mai sunt americanii ce-au fost?

5 Momentul în care elicoptere de salvare ale SUA sunt atacate în Iran. Teheranul oferă 60.000 de euro pentru capturarea pilotului american