Un primar mexican s-a "căsătorit" cu un crocodil, într-o ceremonie veche de sute de ani

Primarul unui oraș din Mexic s-a căsătorit cu un crocodil, în cadrul unei ceremonii devenită tradiție de câteva sute de ani și al cărei scop este să asigure pescarilor din localitate pește din belșug, relatează upi.com.

Primarul Victor Aguilar, din localitatea San Pedro Huamelula, s-a căsătorit vineri cu mireasa sa reptiliană, într-o ceremonie care simbolizează uniunea celor două grupuri indigene, Chontales și Huaves.

Cele două grupuri aflate odinioară în conflict s-au contopit când prințul Chontales și prințesa Huaves s-au îndrăgostit și s-au căsătorit.

În ceremonia de nuntă primarul îl reprezintă pe prințul Chontales, iar crocodilul pe prințesa Huaves.

Ceremonia, pe care orașul o organizează în cadrul festivităților dedicate Sfântului Petru, patronul localității, se spune că ar aduce noroc pescarilor din localitate.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Rețeaua caschetelor roșii...

2 De citit...

3 Foarte interesante amănunte...Majoritatea românilor e convinsă în mod fals că „avem petrol şi gaz”

4 VIDEO Priviți ce-a scos Turcia din „cutia cu maimuțe”!

5 De ce tot mai mulți șoferi își învelesc cheile mașinii în folie de aluminiu. Truc recomandat chiar și de poliție