Brazilia, în sferturile turneului Copa America 2015, după 2-1 cu Venezuela

Selecționata Braziliei s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de fotbal Copa America 2015, duminică, la Santiago de Chile, după ce a învins Venezuela cu scorul de 2-1 (1-0), în ultimul meci din Grupa C a competiției găzduite de Chile.

'Seleçao', privată de căpitanul și golgheterul său Neymar, suspendat patru meciuri, s-a impus prin golurile marcate de Thiago Silva (9) și de Roberto Firmino (51). Miku (84) a marcat golul de onoare al Venezuelei, eliminată din competiție. Succesul Braziliei a calificat în sferturile de finală și echipa Columbiei, care remizase cu Peru (0-0) în primul meci al zilei.

Venezuela, clasată pe locul patru la ediția din 2011, a avut șansa egalării în final, prin același Nicolás 'Miku' Fedor (86).

În sferturile de finală, Brazilia, care a câștigat grupa, va înfrunta formația Paraguayului, pe 27 iunie. În urmă cu patru ani, Paraguayul elimina Brazilia în sferturile de finală, la loviturile de departajare.

Pe stadionul Monumental din Santiago, în fața a 33.284 spectatori, au evoluat echipele:
Brazilia: Jefferson — Daniel Alves, Thiago Silva, Miranda, Filipe Luis — Fernandinho, Elías, Willian, Philippe Coutinho (Diego Tardelli, 67) — Robinho (Marquinhos, 75), Roberto Firmino (David Luiz, 67). Selecționer: Dunga.
Venezuela: Alain Baroja — Roberto Rosales, Oswaldo Vizcarrondo, Andrés Tunez, Gabriel Cichero — Tomas Rincon, Luis Manuel Seijas (Josef Martínez, 46), Juan Arango, Ronald Vargas (César González, 46) — Alejandro Guerra (Nicolás 'Miku' Fedor, 72), Salomón Rondón. Selecționer: Noel Sanvicente.

Brazilia — Paraguay, la Concepcion

2 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...