Fotbal: CS Universitatea Craiova - Steaua București 0-0

CS Universitatea Craiova și Steaua București au terminat la egalitate, 0-0, duminică, pe stadionul Extensiv, într-un meci din etapa a 19-a a Ligii I de fotbal.

Steaua a acuzat neacordarea a două penalty-uri, unul în minutul 43, la un duel între Varela și Brandan, și al doilea în prelungiri, la un duel între Țucudean și Kay.

Campioana, care a avut avantaj numeric din minutul 50, când a fost eliminat ex-stelistul Brandan, a mai avut ocazii de gol prin Popa (30) și Rusescu (71).

CS Universitatea a ajuns la 13 partide consecutive fără înfrângere în campionat. Echipa antrenată de Sorin Cârțu și Emil Săndoi este pe primul loc în topul invincibilității în cei 67 de ani de existență a echipei craiovene, după egalul cu Steaua.

Seria din actualul sezon a început cu o victorie acasă cu Oțelul Galați (1-0), a continuat cu succese în deplasare (2-0 cu Universitatea Cluj) și acasă (1-0 cu ASA Tg. Mureș), au venit apoi egalurile cu Dinamo (1-1 la București) și acasă cu Concordia Chiajna (1-1). A urmat o serie de cinci victorii consecutive, 3-2 cu FC Brașov (deplasare), 2-1 cu FC Botoșani (acasă), 3-1 cu CSMS Iași (deplasare), 2-0 cu Rapid și 2-0 cu Ceahlăul Piatra Neamț (ambele în Bănie). În ultimul meci din tur, CSU Craiova a remizat în deplasare cu CFR Cluj (0-0), iar în retur a debutat cu victoria de la Târgu Jiu (1-0), la care se adaugă egalul cu Steaua (0-0). AGERPRES

1 Un text dur și fără perdea despre ce se întâmplă acum în Ucraina și în „lumea civilizată”

3 Dezvăluiri despre culisele unor negocieri secrete care ar fi putut termina demult războiul din Ucraina / Putin și Zelenski au fost dispuși să ia în cons…

4 Hărți care dau fiori / Victoria Rusiei în Ucraina ar avea consecințe devastatoare pentru apărarea NATO. România, printre țările aflate în pericol