Fotbal: Lewandowski, cinci goluri în nouă minute pentru Bayern Munchen/VIDEO

Atacantul polonez Robert Lewandowski a reușit o cvintuplă fabuloasă pentru Bayern Munchen, într-un interval de numai nouă minute, marți seara pe Allianz Arena, în partida cu VfL Wolfsburg (scor 5-1), contând pentru etapa a 6-a a campionatului de fotbal al Germaniei. Intrat pe teren la pauză, în locul fundașului Juan Bernat, în momentul în care Bayern era condusă pe teren propriu cu 1-0, Lewandowski a perforat de cinci ori poarta oaspeților, între minutele 51 și 60 (51, 52, 55, 57, 60), aducând cea de-a șasea victorie consecutivă pentru gruparea bavareză de la începutul acestui sezon.

"Sunt, evident, foarte fericit. Cinci goluri reprezintă ceva incredibil. Este o nebunie!", a comentat internaționalul polonez la finalul meciului.

"Nu am trăit niciodată așa ceva, nici ca jucător și nici ca antrenor. Sunt încântat pentru Robert. Este foarte important pentru încrederea sa și pentru viitorul nostru", a declarat la rândul său antrenorul lui Bayern, spaniolul Pep Guardiola.

Bayern și-a luat, cu această ocazie, frumoasă revanșă în fața lui VfL Wolfsburg după înfrângerea suferită în Supercupa Germaniei, câștigată de "Lupi" la loviturile de departajare.

Rezultate înregistrate marți în Bundesliga:

Bayern Munchen — VfL Wolfsburg 5-1
Au marcat: Robert Lewandowski 51, 52, 55, 57, 60, respectiv Daniel Caligiuri 26.

Hertha Berlin — FC Koln 2-0
A marcat: Vedad Ibisevic 43, 90+4.

FC Ingolstadt 04 — Hamburg SV 0-1
A marcat: Michael Gregoritsch 87.

SV Darmstadt 98 — Werder Bremen 2-1
Au marcat: Sandro Wagner 30 — penalty, 84, respectiv Aron Johannsson 19.
Cartonaș roșu: Fin Bartels (Werder) 88.

Miercuri sunt programate partidele Bayer Leverkusen — FSV Mainz 05, Borussia Moenchengladbch — FC Augsburg, Hannover 96 — VfB Stuttgart, Hoffenheim — Borussia Dortmund, Schalke 04 — Eintracht Frankfurt.

În clasament conduce Bayern Munchen cu 18 puncte, urmată de Borussia Dortmund — 15 puncte (5 jocuri), VfL Wolfsburg — 11 puncte, Schalke 04 Gelsenkirchen, Hertha Berlin, Hamburg SV, FC Koln și FC Ingolstadt — cu câte 10 puncte etc. AGERPRES

2 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”

3 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

4 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu