Gaz Metan – Pandurii 0-1: a doua victorie din 2014 menţine în viaţă visul european

Cu o victorie, o remiză şi patru eşecuri în cele şase etape disputate în 2014, cei de la Pandurii s-au deplasat la Mediaş, ştiind că doar victoria i-ar menţine în lupta pentru un loc de cupele europene.

Trupa pregătită de Cristi Pustai a îndurat, în debutul meciului, dominarea gazdelor, iar la pauză s-a intrat cu 0-0. Oaspeţii au lovit la prima acţiune ofensivă din partea secundă, argentinianul Maximiliano Giusti, punctând în minutul 47.

În ciuda mai multor ocazii ale gazdelor, gorjenii au rezistat până la final şi au urcat, momentan, pe locul 5 în Liga I. Cu opt runde înainte de terminarea campionatului, cei de la Pandurii au 41 de puncte, fiind la un punct de poziţia a patra, ocupată acum de FC Vaslui, ultima care duce în Liga Europa.

Dinamo poate depăşi şi Pandurii, dar şi Vasluiul, dacă va învinge, luni seară, Oţelul pe teren propriu.

De partea cealaltă, Gaz Metan ocupă locul 10 cu 33 de puncte.

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia