Sara Errani, adversara Monicăi Niculescu în semifinalele turneului BRD Bucharest Open

Românca Monica Niculescu o va întâlni pe italianca Sara Errani, sâmbătă, în semifinalele turneului de tenis BRD Bucharest Open (WTA), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce principala favorită a învins-o, vineri, pe Anna Tatishvili (SUA), cu 6-2, 6-3, în sferturile finală.

Errani a învins-o pentru a treia oară pe Tatishvili, după ce în 2010 a câștigat în primul tur la Portoroz (Slovenia), cu 7-6 (1), 6-4, iar în 2012 s-a impus în semifinale la Budapesta, cu 6-2, 6-1.

Sara Errani (28 ani), numărul 20 mondial, s-a impus după o oră și 18 minute în meciul de vineri, în fața unei adversare care se găsește doar pe locul 134 în ierarhia feminină.

Errani, care și-a asigurat un cec de 11.300 dolari și 110 puncte WTA, o conduce pe Niculescu la meciurile directe cu scorul de 3-1. Românca (27 ani), locul 41 WTA, s-a impus în 2005 la Coimbra (Portugalia), în optimi, cu 3-6, 7-5, 7-6 (5), dar italianca le-a câștigat pe următoarele trei: în 2007, la Latina (ITF), în optimi, cu 7-6 (5) 7-5, în 2009 în turul al doilea la Australian Open, cu 6-2, 6-3, și anul trecut la Doha, în optimi, cu 2-6, 7-5, 6-1.

Celelalte două partide din sferturi programate vineri sunt: Polona Hercog (Slovenia) — Aleksandra Krunic (Serbia) și Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia/N. 7) — Danka Kovinic (Muntenegru). AGERPRES

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

4 Se întâmplă lucruri? / Se strânge robinetul?

5 „Au vrut ca o Ucraină epuizată, dar încă neînvinsă, să fie forțată să se așeze la masa negocierilor cu o Rusie epuizată, dar și neînvinsă”