Brașov: Percheziții la fosta directoare a Crucii Roșii, într-un dosar de deturnare de bani publici - surse

Brașov: Percheziții la fosta directoare a Crucii Roșii, într-un dosar de deturnare de bani publici - surse

Polițiștii IPJ Brașov, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Brașov, efectuează miercuri două percheziții în municipiul Brașov, într-un dosar de vizează deturnare de fonduri din bani publici, surse oficiale precizând, pentru AGERPRES, că perchezițiile au loc la sediul filialei județene a Crucii Roșii și la domiciliul fostei directoare a organizației, Luana Minea, persoana vizată de anchetă.

Potrivit unui comunicat de presă al Inspectoratului General al Poliției Române (IGPR), perchezițiile au loc la sediul unei organizații și la domiciliul unei femei în vârstă de 64 ani.

'În cauză sunt efectuate cercetări cu privire la gestionarea deficitară a fondurilor publice primite de la o instituție publică în perioada 2013-2015, prin schimbarea destinației pentru care au fost acordate', se arată în comunicat.

Pe numele femeii a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de deturnare de fonduri, fals în înscrisuri sub semnătură privată, uz de fals și delapidare, se mai arată în documentul citat.

AGERPRES / (AS — autor: Oana Mălina Negrea, editor: Marius Frățilă, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Mutare misterioasă a Ucrainei?

2 De citit...

3 Foarte interesant! / Citind povestea asta realizezi că în cazul Georgescu orice este posibil...

4 Scandalos / Cică nu sunt bani și vor de la noi, dar „aleșii” se plimbă prin cele mai exotice destinații!

5 „Uneori avem prejudecăți că este o țară foarte înapoiată, dar este o țară frumoasă, cu mulți oameni drăguți și locuri foarte frumoase”