Coronavirus/GCS: Ilfov, Timiş, Bucureşti, Cluj şi Constanţa rămân în zona roşie

Judeţul Ilfov se menţine pe primul loc la rata de infectare cu noul coronavirus cumulată la 14 zile, cu 4,69 cazuri la mia de locuitori, în creştere faţă de ziua precedentă, când a avut 4,44, informează Grupul de Comunicare Strategică (GCS).

Pe următorul loc la rata de infectare se situează Timiş cu 4,05 cazuri la mia de locuitori, în creştere faţă de ziua precedentă, când a avut 3,93. Urmează municipiul Bucureşti cu 3,97, în creştere faţă de ziua precedentă (3,79), Cluj - 3,6, în scădere faţă de sâmbătă (3,61) şi Constanţa - 3,06, tot în scădere (3,08).

Municipiul Bucureşti şi cele patru judeţe sunt singurele din zona roşie.

Alte 25 de judeţe se află în zona galbenă, iar 12 judeţe se află în zona verde, cele mai mici rate de infectare cu SARS-CoV-2 înregistrându-se în Harghita - 0,61, Vrancea - 0,64, Gorj - 0,73, Olt - 0,83 şi Buzău - 0,98. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce-a ajuns Cioloș...

2 Așa o fi?

3 „Nu facem consultări oficiale joi și vineri pentru că doi lideri de partid lipsesc din București. Pe cuvântul lui că așa e? E șocant”

4 Voi ce părere aveți? / Are dreptate omul ăsta?

5 „M-au văzut că sunt interesat și au scumpit biletul”. Cum se stabilesc, de fapt, prețurile zborurilor