Explozie puternică la Viena: o persoană a murit, alta este dată dispărută

O persoană a murit, alta a fost dată dispărută, iar 13 au fost spitalizate, astăzi, în urma unei explozii puternice care a provocat surparea parţială a unui imobil de locuinţe la Viena.

Potrivit AFP, persoana decedată este un tânăr în vârstă de 19 ani. Trupul acestuia a fost scos din dărâmături, după aproximativ cinci ore de la momentul exploziei. Cauzele deflagraţiei rămân încă necunoscute, spun autorităţile locale, care au precizat că persoana dată încă dispărută este o femeie în vârstă de 50 de ani.

„Suflul exploziei a fost foarte puternic“, a declarat Gerald Schimpf, un purtător de cuvânt al pompierilor, pentru agenţia austriacă de presă APA. „Nu ştim deocamdată ce s-a întâmplat“, a adăugat acesta.

Deşi, imediat după momentul exploziei, pe internet a circulat chiar şi ipoteza unui atac terorist, ultimele informaţii din Austria vorbesc despre o instalaţie de gaz nesupravegheată.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Cătălin Măruță revine la Antena 1 și preia „Furnicuțele” după plecarea de la Pro TV

2 Cum alungi cârtițele din grădină fără să le faci rău: Soluții ecologice și eficiente

3 Angajații își pot verifica și corecta datele contractelor de muncă

4 E-Terra, reluată integral / Experți și notari au acces, termene prelungite pentru 94.000 de cereri

5 Ce țeapă! / Măruță preia „Furnicuțele” de la Denise Rifai, care anunță un nou proiect Antena 1