Fotbal - Liga I: Chindia Târgovişte - Rapid Bucureşti 2-2

Chindia Târgovişte a terminat la egalitate cu Rapid Bucureşti, 2-2 (0-0), vineri seara, pe teren propriu, la Ploieşti, într-in meci din etapa a 16-a a Ligii I de fotbal, prima a returului, în ciuda faptului că echipa gazdă a jucat a doua repriză în nouă oameni.

Echipa antrenată de Emil Săndoi a rămas în zece jucători în min. 33, când Laurenţiu Corbu a primit cartonaş roşu pentru fault în postură de ultim apărător la Albert Stahl. În finalul primei reprize, Chindia a mai pierdut un jucător, Tiberiu Căpuşă primind al doilea cartonaş galben.

În ciuda faptului că a evoluat în nouă oameni, Chindia a marcat de două ori şi a pierdut două puncte din cauza unei erori de arbitraj. Cristian Neguţ (53) a deschis scorul la capătul unei curse formidabile, din propria jumătate de teren, dar Rapid a reuşit să egaleze relativ repede, prin Rareş Ilie (61), după o fază în care albanezul Simo Rumbullaku a pierdut uşor o minge. Daniel Popa (62) a adus-o din nou pe Chindia în avantaj, după un nou contraatac. Rapid a atacat în valuri şi a egalat în finalul partidei, prin marocanul Younes Bnou Marzouk (89), dintr-o poziţie clară de ofsaid, nesemnalizată de arbitrul asistent Sebastian Gheorghe.

Chindia venea după trei înfrângeri consecutive pe teren propriu.

Rapid e neînvinsă de şase etape, în care are două victorii şi patru egaluri.

În tur, Rapid a câştigat cu scorul de 1-0.

AFC Chindia Târgovişte - FC Rapid Bucureşti 2-2 (0-0), Stadion ''Ilie Oană'' - Ploieşti
Au marcat:
Cristian Neguţ (53), Daniel Popa (62), respectiv Rareş Ilie (61), Younes Bnou Marzouk (89).
Cartonaşe roşii: Laurenţiu Corbu (Chindia, 33), Tiberiu Căpuşă (Chindia, 45+2).
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); arbitru de rezervă: Radu Petrescu (Bucureşti)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) - CCA, Viorel Anghelinei (Galaţi) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: AFC Chindia Oficial /Facebook

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...