Fotbal - Liga I: Gaz Metan Mediaş - Dinamo 4-1, în play-out

Gaz Metan Mediaş a învins-o pe Dinamo Bucureşti cu scorul de 4-1 (3-1), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a treia a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

Gazdele au deschis scorul prin Vlad Morar (14), iar portughezul Ricardo Valente (30) a majorat diferenţa, înainte ca Deian Sorescu (36) să înscrie golul de onoare al dinamoviştilor. Gaz Metan a mai înscris o dată până la pauză, prin Ronaldo Deaconu (39), care oferise pase decisive la primele două goluri.

Nasser Chamed a închis tabela (88 - penalty), după ce Dinamo a rămas în zece oameni în min. 66, când atacantul Andrei Blejdea, intrat la pauză, a primit uşor al doilea cartonaş galben.

Dinamo a cerut cu insistenţă penalty în min. 42, când Mihai Butean a fost lovit de minge în cot în propriul careu. ŞI Gaz Metan a cerut penalty, în min. 3, când Sergiu Ciocan a fost lovit de Steliano Filip.

Dinamo a avut o bară, prin Adam Nemec (15).

Dinamo a ajuns la 13 etape consecutive fără victorie, zece înfrângeri şi trei egaluri.

În urma acestui eşec, Dinamo a ajuns pe penultimul loc, retrogradabil.

Gaz Metan a obţinut prima sa victorie în ultimele şase meciuri jucate acasă (două egaluri, trei eşecuri).

Dinamo a câştigat ambele meciuri din sezonul regular, cu 3-1 la Mediaş şi 2-1 la Bucureşti.

CS Gaz Metan Mediaş - FC Dinamo Bucureşti 4-1 (3-1), Stadion Gaz Metan - Mediaş
Au marcat: Vlad Morar (14), Ricardo Valente (30), Ronaldo Deaconu (39), Nasser Chamed (88 - penalty), respectiv Deian Sorescu (36).
Cartonaş roşu: Andrei Blejdea (Dinamo, 66).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Marius Cristian Marchidanu (Brăila); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica)
Observatori: Ioan Onicaş (Zalău) - CCA, Ioan Bogdan (Arad) - LPF
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

Sursa foto: Gaz Metan Mediaș /Facebook

2 Voi ați văzut asta? / America, oameni buni...