Fotbal: Germania, învinsă acasă de Olanda, în preliminariile EURO 2020

Selecţionata Germaniei a fost învinsă de Olanda cu scorul de 4-2, pe teren propriu, vineri seara, în preliminariile EURO 2020 la fotbal.

Nationalmannschaft a deschis scorul prin Serge Gnabry (9), dar batavii au întors scorul în decurs de mai puţin de zece minute după pauză, prin golul lui Frenkie de Jong (59) şi autogolul lui Jonathan Tah (66). Toni Kroos (73) a egalat din penalty, dar ''portocala mecanică'' a făcut diferenţa prin golurile marcate de Donyell Malen (79) şi Georginio Wijnaldum (90+1).

Vicecampioana mondială Croaţia a câştigat cu 4-0 în Slovacia, în timp ce Gareth Bale a adus victoria Ţării Galilor în meciul cu Azerbaidjan (2-1), prin golul marcat în min. 84.

Polonia a suferit primul eşec din această campanie, 0-2 cu Slovenia, în deplasare.

Belgia îşi menţine parcursul perfect, printr-o victorie fără emoţii în San Marino, cu 4-0, meciul fiind arbitrat de românul Horaţiu Feşnic.

Rusia s-a impus cu 2-1 în Scoţia, după ce gazdele au deschis scorul prin John McGinn (11). Pentru Sbornaia au marcat Artem Dziuba (40) şi Stephen O'Donnell (autogol) 59.

Rezultatele de vineri:
Grupa C
Estonia - Belarus 1-2
Au marcat: Erik Sorga 54, respectiv Nikita Naumov 48, Maksim Skavîş 90+2.

Germania - Olanda 2-4
Au marcat: Serge Gnabry 9, Toni Kroos 73 - penalty, respectiv Frenkie de Jong 59, Jonathan Tah (autogol) 66, Donyell Malen 79, Georginio Wijnaldum 90+1.

Slovacia - Croaţia 0-4
Au marcat: Nikola Vlasic 45, Ivan Perisic 47, Bruno Petkovic 72, Dejan Lovren 89.

Ţara Galilor - Azerbaidjan 2-1
Au marcat: Pavel Paşaev (autogol) 26, Gareth Bale 84, respectiv Mahir Emreli 59.

Austria - Letonia 6-0
Au marcat: Marko Arnautovic 7, 53 - penalty, Marcel Sabitzer 13, Pavels Steinbors (autogol) 76, Konrad Laimer 80, Michael Gregoritsch 85.

Slovenia - Polonia 2-0
Au marcat: Aljaz Struna 35, Andraz Sporar 65.

Cipru - Kazahstan 1-1
Au marcat: Pieros Sotiriou 39, respectiv Aleksei Şcetkin 2.

San Marino - Belgia 0-4
Au marcat: Michy Batshuayi 43 - penalty, 90, Dries Mertens 57, Nacer Chadli 63.

Scoţia - Rusia 1-2
Au marcat: John McGinn 11, respectiv Artem Dziuba 40, Stephen O'Donnell (autogol) 59.

6 San Marino 5 0 0 5 0-24 0

Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Lebăda neagră”, noul trend pe internet după prăbușirea podului din Baltimore. Ce teorii ale conspirației circulă pe rețelele sociale