Încă un titlu pentru Cosmin Olăroiu. Sharjah a învins pe Al Ain și a câștigat finala Supercupei Emiratelor Arabe Unite

Pentru Cosmin Olăroiu, este al treilea trofeu câștigat alături de Al-Sharjah. Sezonul trecut, Cosmin Olăroiu a cucerit SuperCupa, dar și Cupa Președintelui.

FC Sharjah sărbătorește câștigarea trofeului Supercupei Emiratelor Arabe Unite, Foto: Gulf News

Formaţia Al Sharjah, antrenată de Cosmin Olăroiu, a câştigat, vineri, Cupa Preşedintelui în Emiratele Arabe Unite, după ce Al Sharjah a învins în finală echipa Al Ain, scor 14-13 după loviturile de departajare (1-1).

După o primă repriză fără goluri, Abdulbasit a deschis scorul pentru Al-Sharjah în minutul 48, însă, după doar câteva minute, Al-Ain a restabilit egalitatea prin reușita lui Kodjo Laba (minutul 55).

Pentru că niciuna dintre cele două formații nu a reușit să înscrie golul victoriei, finala s-a decis la loviturile de departajare. S-au executat nu mai puțin de 28 de lovituri de departajare. Pentru echipa antrenorului român a ratat doar Kostas Manolas, în timp ce pentru Al-Ain au ratat Moubarik și Palacios.

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia