Nicolae Stanciu a adus victoria echipei Anderlecht la Nicosia, în Europa League

Mijlocașul român Nicolae Stanciu a marcat golul prin care formația belgiană Anderlecht Bruxelles a învins-o în deplasare pe echipa cipriotă APOEL Nicosia cu scorul de 1-0, joi seara, în prima manșă a optimilor de finală ale Europa League la fotbal.

Stanciu a înscris în minutul 29, după o centrare trimisă înapoi de compatriotul său Alex Chipciu.

Nicolae Stanciu, care a marcat al patrulea gol în 9 partide jucate în acest sezon în Europa League, a mai avut o situație bună de gol în min. 57, când șutul său a trecut razant cu transversala. În min. 68, Stanciu a scos un cartonaș galben, după ce a fost faultat de fundașul bulgar Jivko Milanov (ex-FC Vaslui).

Stanciu a fost înlocuit în minutul 80, în timp ce Chipciu a fost schimbat în min. 88, după ce primise un cartonaș galben două minute mai devreme.

Campioana Ciprului a avut o bară în min. 87, prin Vander.

Golul lui Stanciu a fost cu numărul 250 pentru Anderlecht în cupele europene.

Anderlecht a pus capăt unei serii remarcabile de 33 de meciuri fără înfrângere pe teren propriu pentru APOEL, în toate competițiile. APOEL a pierdut, totuși, toate cele patru confruntări de acasă cu formații belgiene.

În altă partidă, FC Rostov a terminat la egalitate pe teren propriu cu Manchester United, 1-1, mijlocașul român Andrei Prepeliță fiind doar rezervă la ruși.

FC Copenhaga a dispus cu 2-1 de Ajax Amsterdam.

Rezultate:
APOEL Nicosia (Cipru) — Anderlecht Bruxelles (Belgia) 0-1 (0-1)
A marcat: Nicolae Stanciu 29.

FC Copenhaga (Danemarca) — Ajax Amsterdam (Olanda) 2-1 (1-1)
Au marcat: Rasmus Falk 1, Andreas Cornelius 60, respectiv Kasper Dolberg 32.

FC Rostov (Rusia) — Manchester United (Anglia) 1-1 (0-1)
Au marcat: Aleksandr Buharov 53, respectiv Henrih Mhitarian 35.

Tot joi au loc partidele (22,05, ora României):
Celta Vigo (Spania) — FC Krasnodar (Rusia)
KAA Gent (Belgia) — KRC Genk (Belgia)
Olympique Lyon (Franța) — AS Roma (Italia)
Olympiakos Pireu (Grecia) — Beșiktaș Istanbul (Turcia)
Schalke 04 Gelsenkirchen (Germania) — Borussia Moenchengladbach (Germania)

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)

2 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

3 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu

4 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...

5 VIDEO Surpriză totală / Cine ar fi „gurul” discipol al lui Gregorian Bivolaru săltat de mascați. Eugen Mârtz era invitat mereu la B1TV, la emisiunea Al…