Olympique Marseille, calificată după prelungiri în finala Europa League

Olympique Marseille s-a calificat în finala Europa League la fotbal, joi seara, deşi a fost învinsă de RB Salzburg cu scorul de 2-1 (0-0, 2-0), după prelungiri, la Salzburg, în manşa secundă a semifinalelor.

Olympique Marseille, care a câştigat cu 2-0 în tur, a obţinut calificarea graţie golului reuşit de Rolando (116), însă după o mare eroare de arbitraj.

Salzburg a reuşit să marcheze de două ori în primele 20 de minute ale reprizei secunde, prin Amadou Haidara (53) şi Bouna Sarr (65, autogol), dar OM a înscris golul calificării în prelungiri, după un corner acordat în mod eronat oaspeţilor.

Dabbur (13) a avut prima oportunitate a gazdelor, dar Pele a fost la post.

Echipa antrenată de Rudi Garcia a ratat prin Sanson (17), însă prima repriză nu a fost una prea spectaculoasă.

Oaspeţii au început mai bine repriza secundă şi au creat pericol prin Ocampos (46) şi Germain (49), dar campioana Austriei a reuşit să deschidă scorul prin Haidara (53), al capătul unei curse de 40 de metri.

RB Salzburg a atacat în valuri şi a ratat prin André Ramalho (58), Dabbur (59), după care a venit şi al doilea gol, Sarr deviind în proprie poartă şutul lui Schlager (65).

Gazdele au mai avut o situaţie notabilă, prin sud-coreeanul Hwang (71), dar şi oaspeţii au fost aproape de a înscrie, însă Thauvin (73) a nimerit bara.

Meciul a ajuns în prelungiri, unde OM a avut prima situaţie, însă şutul lui Zambo Anguissa (92) a trecut pe lângă ţintă.

Caleta-Car (99) a ratat o mare ocazie pentru austrieci, portarul Pele având o intervenţie salvatoare, după care Rolando (116) a marcat golul calificării echipei din Marsilia, din cornerul lui Payet.

Salzburg a ajuns la 39 de meciuri consecutive fără eşec pe teren propriu.

Cele două echipe s-au întâlnit şi în grupele competiţiei, RB Salzburg învingând cu 1-0 pe teren propriu şi remizând la Marsilia (0-0). Campioana Austriei a trecut în play-off de FC Viitorul Constanţa, după 4-0 şi 3-1.

În finala Europa League, Olympique Marseille o va întâlni pe Ateltico Madrid, în data de 16 mai, la Lyon, după ce ibericii au eliminat-o pe Arsenal (1-1 şi 1-0) .

RB Salzburg - Olympique Marseille 2-1 (1-0, 2-0), după prelungiri
Au marcat: Amadou Haidara (53), Bouna Sarr (65, autogol), respectiv Rolando (116).
Salzburg, Red Bull Arena
Europa League - semifinale (retur)
În tur: 0-2

Au evoluat echipele:

RB Salzburg: 33. Alexander Walke (căpitan) - 22. Stefan Lainer, 15. André Ramalho, 5. Duje Caleta-Car, 17. Andreas Ulmer (34. Marin Pongracic, 97) - 4. Amadou Haidara, 8. Diadie Samassekou, 14. Valon Berisha - 42. Xaver Schlager (18. Takumi Minamino, 84) - 9. Munas Dabbur, 21. Fredrik Gulbrandsen (19. Hee-Chan Hwang, 68). Antrenor: Marco Rose.

Rezerve neutilizate: 1. Cican Stankovic - 7. Reinhold Yabo, 13. Hannes Wolf, 24. Christoph Leitgeb.
Olympique Marseille: 16. Yohann Pele - 17. Bouna Sarr, 23. Adil Rami, 19. Luiz Gustavo, 18. Jordan Amavi - 27. Maxime Lopez (29. Andre Zambo Anguissa, 67), 8. Morgan Sanson (6. Rolando, 101) - 26. Florian Thauvin, 10. Dimitri Payet (căpitan), 5. Lucas Ocampos - 28. Valere Germain (14. Clinton Njie, 84). Antrenor: Rudi Garcia.
Rezerve neutilizate: 40. Florian Escales - 4. Boubacar Kamara, 22. Gregory Sertic, 35. Yusuf Sari.

Arbitru: Serghei Karasev; arbitri asistenţi: Anton Averianov, Tihon Kalughin; arbitri adiţionali: Serghei Lapocikin, Serghei Ivanov; arbitru de rezervă: Igor Demeşko (toţi din Rusia)
Cartonaşe galbene: Sarr (35), Lopez (39), Rami (57), Haidara (75, 119), Germain (77), Payet (84), André Ramalho (84), Amavi (100), Dabbur (117), Rolando (118), Pele (120+2).
Cartonaş roşu: Haidara (119).

AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)

3 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”

4 VIDEO Priviți aceste imagini apocaliptice cu pădurea care oferea protecție militarilor ucraineni în fața dronelor rusești...

5 Expert despre porcăria comisă de E.ON: Este o înșelătorie, oamenii nu au ce să facă pentru că nu mai există concurență