Polo: Italia, ultimul obstacol pentru echipa României în drumul spre JO 2016

Naționala de polo pe apă a României va înfrunta Italia, multiplă campioană olimpică, mondială și europeană, vineri, în sferturile de finală ale turneului preolimpic de la Trieste (Italia), în meciul decisiv pentru calificarea la Jocurile Olimpice de vară de la Rio de Janeiro.

Tripla campioană olimpică (1948, 1960, 1992) a câștigat Grupa B a turneului de la Trieste, în timp ce România a ocupat locul 4 în Grupa A.

Partida va încheia sferturile de finală ale turneului, fiind programată vineri, de la ora 21,30 (ora României).

Tricolorii au obținut dramatic calificarea în sferturi, după ce au remizat joi cu Rusia, scor 8-8, în timp ce Italia a învins Germania cu 12-6 și le-a devansat în clasament pe Spania și Olanda, toate având același număr de puncte.

România a învins doar o dată Italia în ultimele patru confruntări directe, în 2009, la Mondialele de la Roma, cu 6-5. De atunci, Italia s-a impus la CM 2013 cu 10-4, la CE 2014 cu 9-4 și anul acesta, la CE 2016, cu 11-5.

Clasamentul final al Grupei A arată astfel: 1. Ungaria 9 puncte, 2. Canada 8 puncte, 3. Franța 6 puncte, 4. România 4 puncte, 5. Rusia 2 puncte, 6. Slovacia 0 puncte.

Până acum, la Trieste, România a înregistrat următoarele rezultate: 13-11 cu Slovacia, 11-12 cu Franța, 8-12 cu Ungaria, 10-10 cu Canada, 8-8 cu Canada.

În Grupa B, Italia a ocupat primul loc, cu 8 puncte, urmată de Olanda, 8 puncte (departajare prin rezultatul direct, 11-5), Spania, 8 puncte, Germania, 3 puncte, Kazahstan, 3 puncte (golaveraj inferior), Africa de Sud, 0 puncte.

Primele patru echipe din cele două grupe s-au calificat în sferturile de finală, care se vor disputa încrucișat. Formațiile învingătoare în sferturi se califică la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Programul sferturilor de finală, de vineri: Ungaria — Germania (17,00), Canada — Spania (18,30), Franța — Olanda (20,00), România — Italia (21,30).

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Adrian Dădârlat)