Preşedintele PNL Botoşani - înregistrat de radar conducând cu 105 km/h în localitate; poliţiştii i-au reţinut permisul(surse)

Preşedintele PNL Botoşani - înregistrat de radar conducând cu 105 km/h în localitate; poliţiştii i-au reţinut permisul(surse)

Preşedintele filialei teritoriale din Botoşani a Partidului Naţional Liberal (PNL), senatorul Costel Şoptică, a rămas fără permis de conducere timp de trei luni, după ce a fost prins de poliţişti conducând un autoturism în localitate cu o viteză cu 55 de km/h mai mare decât limita maximă admisă, au precizat, pentru AGERPRES, surse judiciare.

Inspectoratul de Poliţie Judeţean Botoşani a anunţat că agenţii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au surprins cu aparatul radar, pe drumul naţional DN 29A, în localitatea Dumbrăviţa, un autoturism care rula cu viteza de 105 km/h.

"În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit identitatea conducătorului auto, în persoana unui bărbat de 52 de ani din municipiul Botoşani. Acestuia i s-a adus la cunoştinţă viteza cu care rula, precum şi măsurile legale ce vor fi luate în cauză, respectiv sancţionarea cu amenda în cuantum de 10 puncte pentru nerespectarea regimului de viteză legală şi 6 puncte pentru lipsa documentelor obligatorii prevăzute de lege, respectiv permisul şi actul de identitate. De asemenea, i-a fost suspendat dreptul de a conduce autovehicule pe o perioadă de 90 de zile. Bărbatul a refuzat să semneze documentele întocmite de către poliţişti", au transmis reprezentanţii IPJ Botoşani.

Aceştia susţin că şoferul nu a exercitat niciun fel de presiuni asupra poliţiştilor care au luat măsurile legale. AGERPRES


populare
astăzi

1 Cine l-a trădat pe liderul de la Caracas. O sursă CIA din Venezuela a ajutat la localizarea și capturarea lui Nicolás Maduro

2 Reacția Rusiei după capturarea liderului venezuealean Nicolas Maduro

3 Femeia misterioasă cu cască neagră, suspectată de declanșarea focului în barul din Crans-Montana

4 Citiți și voi ce se întâmplă în China... Practic, asta confirmă încă o dată că omenirea a intrat într-o nouă eră...

5 Odesa este practic asediată, ceea ce ar putea provoca prăbușirea economiei Ucrainei