PSG - Chelsea 2-1, în optimile Ligii Campionilor

Paris Saint-Germain a învins-o pe Chelsea Londra cu scorul de 2-1 (1-1), marți seara, pe Parc des Princes, într-un meci din prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. PSG a deschis scorul prin suedezul Zlatan Ibrahimovic (39), din lovitură liberă, și cu ajutorul unei devieri a lui Mikel. Chiar fotbalistul nigerian a restabilit egalitatea, în ultimele secvențe ale primei reprize (45+1). Campioana Franței a dat lovitura pe final, prin uruguayanul Edinson Cavani (78), care a marcat cu un șut din unghi.

PSG a dominat prima parte a meciului, dar londonezii au echilibrat disputa și chiar au avut o ocazie mare de a deschide scorul, prin Diego Costa, însă portarul Trapp a salvat golul.

După un final animat de primă repriză, cu câte un gol de fiecare parte, Chelsea a ratat prima ocazie de după pauză, prin Diego Costa (49).

Parizienii au pus apoi stăpânire pe joc și au ratat ocazie după ocazie, prin Di María (51, 67), Ibrahimovic (53), Lucas (61), Matuidi (64), după care a venit golul victoriei, semnat de noul-intrat Cavani.

Gazdele au mai avut șanse și după aceea, prin Marquinhos (84) și Ibrahimovic (90+1), dar și Chelsea și-a creat o oportunitate, prin Pedro Rodríguez (90+2).

Chelsea a pierdut primul meci din ultimele 13 partide, cu Hiddink la cârmă.

Returul va avea loc pe 9 martie.

Paris Saint-Germain — Chelsea Londra 2-1 (1-1)
Au marcat: Zlatan Ibrahimovic (39), Edinson Cavani (78), respectiv John Obi Mikel (45+1).
Paris, Stadion Parc des Princes
Liga Campionilor — optimi de finală (tur)

PSG: Kevin Trapp — Marquinhos, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell — Marco Verratti (Adrien Rabiot, 81), Thiago Motta, Blaise Matuidi (Javier Pastore, 81) — Angel Di Maria, Zlatan Ibrahimovic, Lucas Moura (Edinson Cavani, 74). Antrenor: Laurent Blanc.
Chelsea: Thibaut Courtois — Branislav Ivanovic (căpitan), Gary Cahill, Abdul Rahman Baba, Cesar Azpilicueta — Cesc Fabregas, John Obi Mikel — Pedro Rodriguez, Willian, Eden Hazard (Oscar, 71) — Diego Costa. Antrenor: Guus Hiddink.

Arbitru: Carlos Velasco Carballo (Spania)
Cartonașe galbene: Ibrahimovic (19), Mikel (38), Pedro (67), Lucas (70), David Luiz (71).

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...