Tenis: Daria Kasatkina, adversara Irinei Begu în sferturi la Charleston (WTA)

Jucătoarea română de tenis Irina Begu va juca împotriva rusoaicei Daria Kasatkina, vineri, în sferturile turneului WTA de la Charleston (Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 710.900 dolari.

Kasatkina a trecut, joi, în optimi, de Daria Gavrilova (Australia/N.9) cu 6-3, 4-6, 6-0, după două ore și 17 minute.

Begu (26 ani, 33 WTA), victorioasă și ea în fața unei australience în optimi, Samantha Stosur (N.6), cu 7-5, 6-3, a început anul 2017 cu o înfrângere chiar în fața Dariei Kasatkina, în primul tur la Brisbane, cu 3-6, 3-6.

Kasatkina a învins-o pe Irina și în primul tur la Doha, în februarie, cu 3-6, 6-1, 7-5. Rusoaica (19 ani, 42 WTA) are 3-1 în meciurile directe cu Begu, singura victorie a Irinei venind pe zgură, anul trecut, la Roma, în optimi, cu 6-1, 6-4. Prima confruntare a fost adjudecată de Kasatkina, în 2015, la Moscova (6-3, 3-6, 6-3, în optimi).

Begu se află pentru a treia oară în sferturi la Charleston, la precedentele două ediții fiind învinsă în această fază de Angelique Kerber.