Tenis: Monica Niculescu, învinsă de Radwanska în turul al doilea la Montreal (WTA)

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a fost învinsă de poloneza Agnieszka Radwanska, numărul patru mondial, cu 6-1, 7-5, miercuri, în runda a doua a turneului WTA de la Montreal, dotat cu premii totale de 2.413.663 dolari.

Niculescu (28 ani, 61 WTA) a cedat după o oră și 38 de minute și va primi un cec de 14.240 dolari și 60 de puncte WTA.

După ce a pierdut primul set fără drept de apel, Monica și-a revenit în setul al doilea, în care a condus cu 5-3 și a avut trei mingi de set la 5-4, pe serviciul său, dar le-a ratat, iar Radwanska a întors scorul, câștigând setul (7-5) și meciul.

Radwanska are acum 4-1 în meciurile directe cu Niculescu, pe care a mai învins-o în 2009 în primul tur la Linz, cu 6-4, 6-2, și de două ori anul acesta, în optimi la Doha, cu 7-5, 6-1, și în turul al treilea la Indian Wells, cu 6-2, 6-1. Singura victorie a Monicăi a venit în 2015, la Nottingham, cu 5-7, 6-4, 6-0, în semifinale.

Niculescu va continua la dublu, alături de Simona Halep, în turul al doilea, contra ucrainencelor Katerina Bondarenko/Olga Savciuk.

Karolina Pliskova (Cehia/N. 14) s-a calificat fără joc în optimi, după retragerea italiencei Sara Errani. Pliskova o va întâlni pe românca Simona Halep în turul al treilea. Halep are 3-1 în meciurile directe, după 6-4, 7-6 (4) în finala de anul trecut de la Dubai, 6-4, 6-4 în optimi la Indian Wells, tot în 2015, și 6-4, 7-5 anul acesta, în sferturi, la Sydney. Singura victorie a cehoaice s-a consemnat anul acesta, la Cluj-Napoca, în Fed Cup, cu 6-7 (4), 6-4, 6-2.

AGERPRES (editor: Mihai Țenea, editor online: Ada Vîlceanu)

2 VIDEO Soldați ruși spunând adevărul despre ce se întâmplă cu armata lor în Ucraina

3 VIDEO Frate, nu ți-ai dori să trăiești așa ceva... Ce o fi fost în capul piloților?

4 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!

5 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”