Tenis: Monica Niculescu, învinsă în optimi la Sankt Petersburg (WTA)

Tenis: Monica Niculescu, învinsă în optimi la Sankt Petersburg (WTA)

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a fost învinsă de unguroaica Timea Babos cu 4-6, 6-1, 6-3, joi, după două ore și 15 minute, în optimile de finală ale turneului WTA de la Sankt Petersburg (Rusia), dotat cu premii totale de 687.900 dolari. Niculescu (28 ani, 37 WTA), cap de serie numărul nouă, a pierdut al doilea meci din 2016 cu Babos (22 ani, 51 WTA), după ce la Shenzhen a fost întrecută cu 6-1, 6-4 în optimile de finală.

Totuși, românca are încă avantaj în partidele directe, 3-2, după ce a învins-o pe Babos în 2013 la Florianopolis (Brazilia), cu 6-3, 6-2, în sferturile de finală, la Monterrey, cu 7-5, 6-2, tot în sferturi, și în 2015, la Eastbourne, cu 7-5, 7-5, în primul tur.

Niculescu va primi un cec de 10.560 dolari și 55 de puncte WTA, însă va evolua și la dublu, în sferturi, joi, alături de germanca Laura Siegemund, împotriva perechii Vera Dușevina (Rusia)/Barbora Krejcikova (Cehia).

AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit ce scrie Adrian Năstase despre ce s-a întâmplat în Venezuela...

2 Citiți și voi ce se întâmplă în China... Practic, asta confirmă încă o dată că omenirea a intrat într-o nouă eră...

3 VIDEO Priviți, nu e film artistic, nici AI. Doar realitatea războiului din Ucraina, pe care europenii nu trebuie să o ignore

4 Forbes scrie ce înseamnă Venezuela, de fapt...

5 „No booking for Romanian people” / Țepele pe care și le-au luat românii în vacanța de sărbători