Un cerșetor din Sibiu i-a oferit unui polițist 100 de euro mită pentru a nu-l amenda, apoi i-a cerut să-l ducă acasă cu mașina de poliție

Un bărbat în vârstă de 72 de ani care cerșea i-a oferit unui polițist sibian 100 de euro mită ca să nu-l amendeze. În plus, i-a cerut acestuia să îl ducă acasă, în Merghindeal, cu autospeciala de poliție, anunță Turnul Sfatului.

„În noaptea de 5 mai 2024, în jurul orei 0,30, inculpatul a oferit unui agent de poliţie suma de 100 de euro, compusă din două bancnote de 50 de euro, cu titlu de mită, spre a-l determina pe acesta să își încalce atribuțiile de serviciu și să nu dispună sancţionarea contravențională a inculpatului pentru fapta de a apela în mod repetat la mila publicului. Cu această ocazie inculpatul chiar a cerut agenților de ordine publică să îl transporte la locuința sa cu autospeciala poliţiei”, anunță IPJ Sbiu.

În cursul zilei de joi procurorul va aprecia dacă se impune luarea unei alte măsuri preventive faţă de inculpat.


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor