Băsescu i-a transmis pe faţă lui Ponta că nu îi validează ibovnicii

Băsescu i-a transmis pe faţă lui Ponta că nu îi validează ibovnicii.

Întrebat dacă există posibilitatea ca Ponta să fi făcut aceste nominalizări "special pentru a fi respinse", şeful statului a răspuns: "Dacă de asta le-a trimis, le-a trimis perfect îndreptăţit, dacă de asta a urmărit, să îi fie respinse. Numai că este ruşinea lui să propunĂ asemenea candidaţi pentru cele două ministere".

El a criticat, pe de altă parte, faptul că premierul nu a discutat cu el propunerile anterior ca ele să fie anunţate oficial.

"Din păcate, Victor Ponta a recurs, pentru prima dată, la anunţul prin televiziune, că s-a dus la stăpânii lui de la Antena 3 şi acolo a anunţat ce propuneri va face, iar a doua zi mi-a trimis propunerile. Până acum, de fiecare dată, am discutat propunerile, exact pentru a preveni astfel de situaţii", a subliniat Traian Băsescu.

Preşedintele a citat un editorial al lui Ion Cristoiu când avenit vorba despre Manda. Editorialul se numeşte O premieră postdecembristă: Promovarea ibovnicilor


populare
astăzi

1 Dezvăluirile unui fost agent CIA despre jocurile de culise din Orientul Mijlociu: „N-ar fi pentru prima dată când face asta”

2 „I-am livrat șefului Poliției genți pline cu bani. O parte erau pentru Orbán” / Dezvăluirile unui fost interlop din Budapesta

3 Teheranul confirmă armistițiul anunțat de Trump și anunță deblocarea traficului în Strâmtoarea Ormuz

4 O fotografie care a rămas în istorie...

5 VIDEO „Vezi asta? Ce se întâmplă în spatele mingii?” / Val de teorii ale conspirației în mediul online după lansarea Artemis II